Marka Pazarlaması

marka-pazarlamasi-2

Bir firmanın markası o firmanın pazardaki kimliğini ifade etmek içindir. Bir marka, kim olduğunuzu, ne vaat ettiğinizi, ne kadar kaliteli olduğunuzu, müşteriye nasıl bir değer kattığınızı ve ne kadar güvenilir olduğunuzu bir çırpıda anlatmaya yarar. Pazarda güçlü bir yer edinmek için güçlü bir marka olmak gerekir.

Marka Pazarlaması Nedir? Kalabalığın arasından sıyrılmaya ve kişilerin zihninde kalıcı bir yer alma çabasına marka pazarlaması denir.

Marka pazarlaması hem son kullanıcının hem de firmaların kararlarını markamız lehine etkilemeyi hedefler. Marka danışmanları bu yönde stratejiler geliştirmekle görevlidirler çünkü müşteriler için marka, kendi tercihlerini yaparken faydalandıkları bir kimlik kartıdır. Bu sebeple marka bir firmanın en değerli varlığıdır.

Markaya Yatırım

Markanıza yatırım yapmak bir lüks değil tam tersi olmazsa olmaz, yaşamsal bir ihtiyaçtır. Büyük resme baktığımızda global ölçekteki en büyük 100 şirketin marka değerlerinin 1,2 trilyon dolara ulaştığını görüyoruz. Dünyanın en iyi 100 markası, salt marka değerleriyle, dünya ekonomisinin tüm aktörlerine kafa tutabilecek durumda.

Marka Pazarlaması Yapmanın 5 Faydası

  1. Akılda Kalıcılık
  2. Sadakat
  3. Aşinalık
  4. Pazarlama Bütçesinde Tasarruf
  5. Müşteriler Açısından “Daha Az Risk”

 

Farkındalık Yaratmak

Marka pazarlamasının ilk adımı marka farkındalığı yaratmaktır. Marka farkındalığı oluşturma yolculuğu sıfırdan yeni bir marka yaratırken ya da mevcut markanızı yeniden konumlandırırken ihtiyaç duyacağınız bir süreçtir.

Farkındalık yaratmak, “ben burdayım” demekle eş değerdir.

Marka pazarlamasının sonraki aşamalarında sizi daha önce hiç tanımayan yabancıları markanızın en ateşli savunucusu yapacak taktik ve stratejiler çizilir.

Marka Hedefleri

Marka hedefleri koymak, nasıl bilinmek istediğinizle alakalıdır. Yaratacağınız marka algısına paralel olarak doğru iletişim kanallarından tutarlı mesajlar göndermeniz gerekir. Eğer eylem ve söylemleriniz arasında tutarlılığı ve nihayetinde güveni sağlarsanız tam da istediğiniz şekilde bilinen bir marka olursunuz.

Coca-Cola, Apple, IBM, Ferrari gibi çok iyi tanınan şirketlerin pazar değerinin neredeyse %80’ini markaları oluşturur. Bu şirketler yıllık bütçelerinin yarısına yakınını markalarına yatırırlar. Yani markaya yatırım aynı zamanda oldukça karlı bir yatırım türüdür.

Devasa bir üretim ekonomisi olan Çin’in, son yıllarda başka markaları taklit etmek yerine kendine has ve global karşılığı olan markalar üretme arzusunda olduğunu görüyoruz. Marka, gelişimin ve refahın dinamosudur. Benzer biçimde Türkiye’den de klasik anlamda dünya ölçeğinde bir kaç marka dışında marka çıkmaması ülkemizin aşması gereken bir sorun.

Neden B4Mind?

Markanıza yatırım yapmak, işletmenizin geleceğine yatırım yapmaktır. Markanızın insanların yaşamlarına dokunan ve onlara değer katan varlıklar haline dönüşmesini istiyorsanız profesyonel marka danışmanlığı sizi hedefinize taşıyacaktır.

B4Mind Marka Danışmanlığı olarak ihtiyaçlarınıza cevap verecek profesyonel destek sadece bir tık uzağınızda! Bize ulaşın!