Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Açılış Sayfası Tasarımında Asla Göz Ardı Etmemeniz Gerekenler

Açılış Sayfası Tasarımında Asla Göz Ardı Etmemeniz Gerekenler

Açılış sayfaları sayfayı ziyaret eden insanlardan somut aksiyonlar almak için kullanılan, özel olarak tasarlanmış ve markanız için son derece stratejik öneme sahip sayfalardır. Diğer adı varış sayfasıdır.

Açılış sayfaları dijital dünyaya yaptığınız yatırımların geri dönüşünü almanızda size yardımcı olacak, sizin için 7/24 çalışacak mağazalardır.

Markalar dijital mecraları kullanarak ilgiyi üzerine çekmek maksadıyla yeni içerikler üretmeye ciddi boyutlarda para ve zaman ayırır. Açılış sayfaları, işte tüm bu emeğin karşılığını almak ve çevrim içi yollarla elde ettiğiniz kazanımları çevrim dışına taşımaya yarar.

AÇILIŞ SAYFASI OLUŞTURMANIN STRATEJİK BOYUTU

Açılış sayfaları, müşteri yaşam döngüsü ve müşteri yolculuğunda ziyaretçilerinize eşik atlatacağınız kapılardır. Stratejik olarak hazırlanmış açılış sayfalarından istenen aksiyonları alarak bir yabancıdan marka savunucusu yaratmanız mümkündür. Peki ama nasıl?

İlk adımda markanıza yabancı biri, oluşturduğunuz içerikleri talep etmeye başladığında artık ziyaretçiniz olmuştur. İkinci adımda, ziyaretçilerinizi harekete geçirici mesajlarla açılış sayfalarına yönlendirip, onlara ilgi çekici tekliflerde bulunduktan sonra bir kısmını müşteri adayına dönüştürürsünüz. Üçüncü adımda ise açılış sayfanızı ziyaret eden ve teklifinizi kabul ederek müşteri adayı haline gelenlerin yine bir kısmı daha sonra daha kapsamlı tekliflerle cezbedilerek müşteriniz olur.

Burada kısaca özetlemeye çalıştığımız müşteri yaşam döngüsüdür ve müşterilerinizin markanızla olan etkileşimlerin yol haritasıdır. Stratejik açılış sayfası oluşturmanın birinci boyutu budur.

Öte yandan bir de müşteri yolculuğu vardır ki, müşterinin kendi probleminin (markalar için fırsat) farkına vardığı farkındalık evresi, çözüm yolları üzerine düşündüğü (markanızın önerdiği çözümlerle ilgilenmeye başladığı) değerlendirme evresi ve satın alma kararını verdiği (markanızı tercih ettiği) karar evresinden oluşur. Stratejik açılış sayfası oluşturmanın ikinci boyutu da budur.

Hedef kitlenizden, birbirlerine benzeyen ve birbirlerinden ayıran noktalara göre çeşitli müşteri profilleri oluşturursunuz. Stratejik açılış sayfası oluşturmanın üçüncü ve son boyutu da budur.

Toparlayacak olursak, açılış sayfaları hedef kitlenin özelliklerine (hangi müşteri profili?), müşteri yaşam döngüsündeki pozisyonuna (yabancı mı, ziyaretçi mi, müşteri adayı mı, mevcut müşteri mi, marka savunucusu mu?) ve müşteri yolculuğundaki yerine (farkındalık evresi mi, değerlendirme evresi mi, karar evresi mi?) göre hazırlanır.

AÇILIŞ SAYFALARININ FONKSİYONLARI

Tüm açılış sayfaları özünde şu fonksiyonları gerçekleştirmek için hazırlanır:

  1. Bir şey satmak,
  2. Bir şey için üye/kayıt toplamak,
  3. Bir yeri/sayfayı ziyaret etmek,
  4. Bir şeyler bağışlamak,
  5. Bir şeyler izlemek/indirmek/okumak.

 

Her bir aksiyonun markalar için maddi bir karşılığı vardır ve dijital pazarlama stratejisi belirlemeden önce bu aksiyonlar fiyatlandırılır. Bazı markalar sadece satış hedeflerken, bazıları video izletmek suretiyle marka farkındalığını artırmayı isteyebilir. Böylece satış merkezli marka için video çok daha az değerli bir dönüşüm iken (ürün videosu hariç), marka farkındalığı merkezli marka için video son derece kıymetlidir.

AÇILIŞ SAYFASI TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mükemmel açılış sayfalarının anatomisi nedir? Genel bir çerçeve çizmek gerekirse mükemmel açılış sayfalarında olmazsa olmazlar şunlardır:

1: GÜVEN VE OTORİTE ALGISI UYANDIRACAK METİN

Sayfanızın başlığı, alt başlıkları, madde işaretleri, resim alt yazıları, paragrafları profesyonel bir elden çıkmış olmalı ve her yönüyle dönüştürmek istediğiniz ziyaretçilerinizde güven ve otorite algısı yaratmalıdır.

Metin rahat okunabilen, özlü, akıcı ve üsluplu (marka sesiniz) olmalıdır.

Açılış sayfanıza reklam veriyorsanız, reklam metniniz ile sayfanızda yazdıklarınız uyumlu ve tamamlayıcı olmalıdır.

Metin, gramer ve imla açısından kusursuz olmalıdır. Özensizce veya bilgisiz/yetersiz kişilerce yazılmış metinler kısa sürede güven algısını yerle bir edebilir.

Başlıkların ilk üç kelimesinde mutlaka anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz.

Açılış sayfanızda güveni destekleyici her türlü ögeye (başarılar, ödüller, rekorlar, müşteri tavsiyesi…) yer verin.

2: SOMUT TEKLİF

Net bir ya da birkaç mesaj vermeli, teklifinizi açık biçimde ortaya çıkarmalı, teklifinizin kabul edilmesi halinde ziyaretçilerinizin neler kazanacağını iyi anlatmalı ve tüm bunların neticesinde teklifi kabul etmek için (satın almak, üye olmak, kayıt olmak, abone olmak vb.) ziyaretçinin hangi adımları atması gerektiği basit ve sade biçimde anlatılmalıdır.

3: DOĞRU HAREKETE GEÇİRİCİ MESAJLAR

Harekete geçirici butonlar açılış sayfanızın bel kemiğidir. Çalışmayan, silik ifadeler içeren, yeterince öne çıkarılmayan, yanlış sayfalara yönlendiren harekete geçirici butonlar pişmiş aşa su katacaktır. O yüzden mükemmel harekete geçirici butonlar oluşturduğunuza emin olun.

A/B testlerinizde butonların rengini, konumunu, içerdiği harekete geçirici mesajı test edin.

4: YÜKSEK ODAKLANMA

Sitenizin tüm sayfalarınızda kullandığınız başlık ve alt kısım menülerine hiç yer vermeyin (e-ticaret sitelerindeki ürün sayfaları hariç). Buradaki maksat ziyaretçinizi sayfada daha fazla kalmaya zorlamak ve bu sayede teklifinizi kabul etmesini sağlamaktır.

5: MÜKEMMEL HAREKETE GEÇİRİCİ GÖRSELLER

Bir açılış sayfasının en önemli unsuru olan görsellere büyük önem verin. Sayfanızda saniyenin çok ufak dilimlerinde fark edilecek ilk unsur bu görseller olacaktır. Açılış sayfalarınızda harekete geçirici görsellere mutlaka yer vermelisiniz.

6: ÖZENLİCE HAZIRLANMIŞ TEŞEKKÜR SAYFASI

Ziyaretçinizi dönüştürdünüz, peki sonra? Butona tıklayıp aksiyonu tamamlayan ziyaretçilerinize samimi olarak teşekkür edin. Bunu yapmanın en kolay yolu teşekkür sayfaları ve e-mailleridir. Teşekkür sayfası aynı zamanda ziyaretçinize kısa sürede geri bildirim vermek içindir.

7: YENİ TEKLİFLER

Dahası, bir sonraki teklifi hiç vakit kaybetmeden teşekkür sayfanızdan verebilirsiniz. Örneğin whitepaper indiren birini teşekkür sayfasına yönlendirip, aynı sayfada webinar etkinliğinize de katılmasını isteyebilirsiniz.

Bu makale, müşterilerinin dijital dünyadaki tüm ihtiyaçlarına profesyonel ekibiyle inovatif çözümler getiren B4Mind Marka Danışmanlığı tarafından hazırlanmıştır. Soru ve görüşlerinizi info@b4mind.com adresinden veya yazının altındaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yaz