Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Bir Seo Ajansından Neler Beklemelisiniz?

Bir Seo Ajansından Neler Beklemelisiniz?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, web sitenize arama motorlarından daha fazla alakalı trafiğin gelmesini sağlayan bir pazarlama tekniğidir. Getirdiği trafiğin niteliği bakımından dünyanın en iyi dijital pazarlama kanalıdır. O sebeple de markalar için vazgeçilmez bir kanal olduğunu söylemek durumundayız.

SEO aynı zamanda son derece teknik ve komplike bir kanaldır. İşin yazılımsal ve pazarlama yönlü son derece teknik süreçleri vardır. SEO’da başarıyı belirleyen binlerce irili ufaklı faktör vardır. Google, SEO sonuçlarını algoritma güncellemeleri denilen değişimlerle sık sık değiştirir. O sebeple SEO’da net bir sihirli formül asla bulunmaz. Her daim değişime ayak uydurmak gerekir.

Backlinko sitesine göre SEO’da başarıyı getirecek 200 faktör ve 50 alt faktör bulunmaktadır. Yaklaşık 10 bin farklı girdisi olan karmaşık bir denklem SEO süreçlerini oluşturuyor. Anlamanız gereken şu. SEO en zorlu ve en teknik dijital pazarlama kanalıdır. Herhangi bir dijital kanalda çok başarılı olmuş bir ajans (örneğin sosyal medya ajansı) bir SEO ajansının işini yapmayı garantileyemez. Ancak çok başarılı bir SEO ajansı her türlü dijital pazarlama kanalının altından rahatlıkla kalkabilir.

Diyelim ki markanız adına bir SEO ajansıyla temas kurmak istediniz. O ajanstan neler beklemelisiniz? Bir ayda tüm anahtar kelimelerde sizi birinci sıraya çıkarırız diyenlere inanmalı mısınız? Backlink satın alalım telkinlerini dinler misiniz? Sitenizde yanıltıcı (claoking) ve istenmeyen (spam) yöntemlerin kullanılmasına izin verir miydiniz?

Güvenilir bir SEO ajansıyla çalışmaya başlamadan önce ondan ne beklemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Uzun yıllardır faaliyet gösteren bir SEO ajansı olarak bizce şunlar makul taleplerdir: Organik arama kaynaklı web site trafiğinde düzenli ve istikrarlı artış, gelen trafiğin web sitenin sunduğu içeriğe uygun ve alakadar, nitelikli anahtar kelimelerden geliyor olması, gelen trafik anahtar kelime portföyündeki zenginlik, gelen trafiğin davranış ve dönüşüm metriklerinde tatmin edici rakamlar, ilk onda yer alan anahtar kelime sayısı.

Dikkat ederseniz salt belli anahtar kelimelerde birinci sırada olmayı yazmadık. Çünkü önemli olan tek tek bazı kelimelerde çıkmak değil o kelimeler ve onu sarmalayan tüm diğer anahtar kelimelerde ilk sayfada olmaktır.

Elbette, üç dört kelimeli anahtar kelimelerle başlayan yolculuk tek kelimeli jenerik anahtar kelimelerle de taçlanacaktır. Ancak önemli olan belli anahtar kelimelere aşırı odaklanmamak, zamana ve akışına bırakmaktır. Çünkü ani bir sıçramadansa, yavaş yavaş ve emin adımlarla gelen başarı çok daha sağlamdır. Bunu gerek kendi web sitemizin gerekse de müşterilerimizin web sitelerinin sonuçlarında gözlemlemekteyiz.

SEO ajanslarıyla çalışmanın anahtar kelimesi sabırdır. Sabır, karşılığını bulduğu sürece sıkıntı yoktur. Bir SEO ajansına yaptıkları çalışmaların karşılığını almaları için en az altı ay verilmelidir. Altı aydan önce gelen başarılar ya tesadüf eseridir ya çok düşük bir rekabetin yaşandığı sektörün sonucudur ya da kısa süre içinde Google yaptırımlarına davetiye çıkarmıştır.

Kimse sandbox’a düşme riskini almak istemez. Ancak kredibilitesi belli olmayan, amiyane tabirle merdiven altı SEO ajanslarıyla yıllardır büyüttüğünüz markanızın web sitesini riske atmaya asla değmez.

Çalışacağınız ajansın en önce kendi SEO performansına bakmanız, çalışanlarının ilgili kurumlardan sertifikasının olup olmadığını araştırmanız, Google Ads sertifikalarının olup olmadığını öğrenmeniz (evet bu da önemli), en eski müşterilerinin ne kadar uzun süredir onlarla beraber çalıştığını öğrenmeniz ciddi bir ajansla karşı karşıya olup olmadığınıza dair önemle doneler verecektir.

SEO performansınızı katlayacak, güvenilir ve şeffaf bir SEO ajansı mı arıyorsunuz? B4Mind SEO ajansı olarak tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınıza talibiz. Hemen bize info@b4mind.com adresinden ya da web sitemizin ulaşın. https://b4mind.com

Yorum yok

Yorum Yaz