Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Her Daim Kazandıracak 6 Online Pazarlama Yöntemi

Her Daim Kazandıracak 6 Online Pazarlama Yöntemi

Online (internet/dijital) pazarlama, pazarlama dünyasında kökten bir değişim gerçekleştirdi. İnternet cephesi olmadan pazarlama savaşını kazanmak artık çok güç, hatta imkansıza yakın.

Tüketicilerin neredeyse tamamı doğrudan veya dolaylı olarak internet mecrasıyla temas halinde. 7/24 dijital ortamlarda içerik tüketen, birden fazla cihazla çok ekranlı bir hayat süren, internetsiz bir hayatı hayal bile edemeyen bugünün yeni tüketicileri, Z kuşağı da cabası. Markaların internete sırtını dönmesi hayatın gerçeklerine sırtını dönmesiyle eşdeğerde.

Yüksek ihtimalle makalemizi okuyanlardan çok azının buraya kadar bahsettiklerimize itirazı olacaktır. Güzel, çünkü birkaç sene öncesine kadar ikna olmayanlar için hala bu mecranın avantajları/dezavantajları üzerine makaleler hazırlanıyordu.

Bir zamanlar internet, mevcut pazarlama kanallarının yanında “garnitür” olarak görülürken, şimdi ana öğün haline geldi. Artık en tutucu pazarlamacılar bile bu yeni mecraya itirazlarını yüksek sesle ifade edemez durumda.

Kısacası, online’a inanıyoruz. Online pazarlamanın doğru uygulandığında markalara çok büyük değerler katacağını biliyoruz.

Efektif bir online pazarlama stratejisi satış oranlarını artırarak yüksek ROI getirisi kazandıran stratejidir. Ürün ve hizmetlerinizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırarak elde etmek istediğiniz dönüşümleri sağlamak için birçok farklı yöntem var. Biz de bu makalemizden bu yöntemlerden altısına değineceğiz.

Tüm bu yöntemlerin kavşak noktası yüksek trafik. Ancak ne kadar fazla trafik web site ve mobil uygulamalarınıza gelirse gelsin, eğer yeterli dönüşüm gerçekleşmiyorsa çalışmanız eksik kalacaktır. Bundan dolayı, bir online pazarlama “masterplan”ı oluşturarak hem trafiği hem de dönüşümleri istenen düzeye getirmek gerekir.

İşte bu sebeple, burada bahsedilen 6 yönetimi ayrı ayrı çalışmalar olarak değil, masterplan’ın parçaları olarak görmenizde büyük yarar olacaktır.

Web Site Optimizasyonu

Online pazarlamanın merkezi, markanızın dijital kalesi web sitenizdir.Web sitenizi çok iyi organize etmeli ve bilgilendirici içeriklere sahip olmalısınız. Ayrıca, doğru domain adresine ve domain uzantısına sahip olmak online itibarınız, akılda kalıcılığınız ve marka değeriniz için son derece kritiktir. Domain adresiniz kısa ve kolay hatırlanır olmalıdır. Satmayı düşündüğünüz ürün ve hizmeti yansıtacak nitelikte seçilmelidir.

Web siteniz mutlaka fonksiyonel, her platformda/cihazda sorunsuz çalışan, kullanıcı deneyimine maksimum özen gösteren, sade, gereksiz her türlü tasarım unsurundan arındırılmış ve aynı zamanda arama motoru dostu olmak zorundadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesini optimize ederek (iyileştirerek) ve site dışı mecralarda tanıtarak o sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını geliştirme sürecine denir. Sıralamada ne kadar iyi bir sonuçta çıkarsanız (yani ilk sayfada ve özellikle ilk 3 sonuç arasında olursanız) sitenize arama motorlarından trafik gelme sayısı, oranı ve sıklığı da artacaktır.

Aramadan gelecek bu ziyaretçiler tam da sizin sunduğunuz ürünlere ve hizmetlere benzer şeyler aradıkları zaman sizi bulacağından, sizin potansiyel müşterileriniz olacaktır.

Arama Motoru Reklamları (SEA)

Sıfırdan başlıyorsanız arama motorlarında istediğiniz anahtar kelimede bir anda rakiplerinizi geçmek kolay olmayacaktır. Dahası, organik yükseliş uzun vadede gerçekleşen ve sabır gerektiren bir iştir. Neyse ki makul bir bütçeyle bu sorunu arama motoru reklamları sayesinde aşmanız mümkün.

Kalite puanınızı artırarak ve doğru tıklama başı fiyatları teklif ederek arama sonuçlarının başında yer alan rakiplerinizin üzerine çıkabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için AdWords, BingAds ve YandexDirect’i inceleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması ve Kurumsal Blogculuk

İçerikleriniz online pazarlama stratejinizin yakıtıdır. Daha ileriye gitmek için daha çok yakıta ihtiyacınız vardır. Harika içeriklerin hem müşteri profilinize hem de müşteri adayınızın karar verme aşamasındaki pozisyona (müşteri yolculuğuna) göre hazırlanması gerekir.

Müşteri adayının farkındalık ve değerlendirme aşamalarındaki ihtiyaçlarına göre bolca içerikler üretmek başarının anahtarıdır. En basitinden, en kapsamlısına ürettiğiniz her içeriğin müşteri profilinize yardımcı olduğundan yüzde yüz emin olarak içerikler geliştirmek gerekir. İçeriği alakalı kılan dağıtımdır. Doğru zamanda doğru kanallardan ve düzenli olarak içeriklerinizi dağıtın.

Sosyal Medya Mecraları ve Reklamları

Kitlelere mobil olarak anında dokunabildiğiniz ilk mecra sosyal medyadır. Burada sürekli diyalog ve paylaşım içinde olan son derece aktif bir kitle vardır. Bu kitle hakkında detaylı analiz bilgilerine sosyal mecraların analitik sayfalarından ulaşabilmekteyiz. Sosyal medya yeni ilişkiler kurmak için başvuracağımız mecra olmalıdır. Bu ilişkileri daha sonra işletme blogu vasıtasıyla derinleştirmek gerekir.

Özellikle marka bilinirliği ve farkındalık yaratmak için çok etkili bir kanaldır. Çok fazla gürültü olduğu için marka mesajlarınız arada kaybolabilir. Bu aşamada sosyal medya reklamları imdadınıza yetişecektir. Doğru hedeflenmiş, doğru planlanmış ve yeterli bütçeyle desteklenmiş sosyal medya reklamları ayırt edilmenize ve dönüşümlerinizi artırmanıza büyük katkı sağlayacaktır. Facebook, Instagram ve Twitter ve Youtube reklamları markanızın yararlanacağı mecralar olabilir!

E-Mail Pazarlaması

E-mail pazarlamasının amacı mümkün olduğunca büyük bir mail listesine sahip olmaktır. Ne kadar geniş bir veri tabanına sahip olursak o kadar çok dönüşüm elde etme ihtimalimiz olur. Epsilon’un araştırmasına göre bir e-mail listesinin ancak yarısı aktif. Dolayısıyla daha büyük liste daha çok gerçek kullanıcıya ulaşmak demek. Neden e-mail pazarlaması? Çünkü e-mail, yaygın kanının aksine hala çok kullanılan ve göz ardı edilemeyecek kadar değerli bir pazarlama kanalıdır.Hubspot’un2012’de yaptığı bir araştırmaya göre tüketicilerin %91’i e-maillerini günde en az 1 kez kullanıyor.

Toparlayacak olursak, doğru uygulandığında büyük yarar sağlayacak 6 online pazarlama yöntemi: Web site optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru reklamları (SEA), içerik pazarlaması ve kurumsalblogculuk, sosyal medya reklamları ve e-mail pazarlaması.

Bu başarısı kanıtlanmış kanallara yatırım yapmanın markanıza ciddi getirileri olacağından emin olabilirsiniz.

Online pazarlama kampanyalarınızı yönetirken profesyonel bir desteğe mi ihtiyacınız var?

Bize info@b4mind.com adresinden hemen ulaşabilirsiniz!

Yorum yok

Yorum Yaz