Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Instagram Pazarlamasında Markanızı Öne Çıkaracak 7 Adım

Instagram Pazarlamasında Markanızı Öne Çıkaracak 7 Adım

Aylık 600 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram markalara 2017’de neler vaat ediyor? Instagram’ı sosyal medya yöneticileri için cazip kılan en önemli noktalar neler? Instagram pazarlamasından marka iletişimi açısından hangi faydaları elde edebiliriz?

Instagram 2010 yılında işbaşı yaptığında sadece fotoğraf paylaşımlarının yapıldığı ve sıkça teknik sorunlar yaşayan bir platformdu. Yedi sene içinde inanılmaz bir sıçrama gerçekleştirdi. Bugün markaların sosyal medya stratejilerinde olmazsa olmaz bir konuma sahip. Facebook, Youtube ve Twitter’ın ardından dünyanın en büyük dördüncü sosyal ağı.

Instagram gönderi etkileşim ortalaması bakımından dünyanın bir numaralı mecrası. Sprout Social’da geçen bilgiye göre bir gönderi Twitter’dan 84, Pinterest’ten 54 ve Facebook’tan 10 kat fazla etkileşim alıyor. L2 araştırma şirketinin verisine göreyse tüm sosyal medya etkileşimlerinin %92’si Instagram’da gerçekleşiyor.

Instagram’ın gerçekleri bizi Instagram pazarlaması üzerine daha fazla düşünmeye zorluyor. Bu yazıda etkili Instagram pazarlamasının nasıl yapılacağına dair noktalara değineceğiz.

1: PROFİL BAĞLANTISINDA STRATEJİK DAVRANIN

Instagramda bağlantı ekleyebileceğiniz tek yer profil kısmınızdır. Bu yüzden bu alanı son derece ekonomik kullanmalısınız. En iyi uygulama, profil kısmınıza web sitenizin ana sayfasının değil, Instagram’dan gelecek ziyaretçilere özel bir açılış sayfasının bağlantısını koymak olacaktır.

Instagram gönderileriniz için oluşturacağınız içerik stratejisinin parçası olacak bu açılış sayfası müşteri yolculuğundaki eksik olan parçayı tamamlayacaktır.

Eğer bir restorananız varsa insanlar fotoğraflarını paylaştığınız lezzetli yemekleri nerede yiyebileceklerini veya nasıl sipariş edebileceklerini öğrenmek isteyecektir. Bu yüzden profil bağlantı kısmınıza ana sayfa adresini koymak yerine sipariş veya menü sayfasının bağlantısını koymak daha stratejik olacaktır.

“Instagram’a ekleyeceğiniz profil bağlantısı ana sayfa bağlantınız yerine Instagram’dan gelen ziyaretçilere özel bir açılış sayfası olmalıdır. Bu açılış sayfasını link kısaltma servisleri (bit.ly, goo.gl…) aracılığıyla öne çıkararak gelen trafiğin niteliği hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.”

 

2:  INSTAGRAM ANALİZİNDE UZMANLAŞIN

Sosyal medya mecraları, sayfa sahiplerine hayran/takipçi tabanı ve erişim hakkında son derece doyurucu bilgiler sağlıyor. Instagram sayfanızdan maksimum performans alıp almadığınız görmek için analiz araçlarıyla içli dışlı olmanız gerekir.

Instagram’ın kendi analiz aracı bu hususta ilk etapta en fazla yardımcı olacak enstrüman. Peki Instagram performansınızı hesap ederken hangi metriklere özellikle dikkat etmelisiniz?

  • İzlenimler: Gönderi veya hikayelerinizin toplam görüntülenme sayısı.
  • Erişim: Gönderi veya hikayelerinizi gören toplam tekil kullanıcı sayısı.
  • Websitesi Tıklamaları: İşletme profilinizdeki bağlantıyı tıklayarak sitenizi ziyaret eden tekil kullanıcıların sayısı.
  • Takipçi Aktivitesi: Takipçilerinizin Instagram’da olduğu ortalama zamanlar (gün, saat).
  • Video Görüntülenmesi: Videolarınızını en az 3 saniye görüntüleyenlerin sayısı.
  • Kaydetmeler: Gönderileriniz kaydeden kullanıcıların sayısı.
  • Cevaplar: Sayfanızdan size doğrudan gelen mesajların sayısı.
  • Çıkışlar: Sizin gönderinizden doğrudan başka bir hesabın profiline giden kullanıcıların sayısı.

 

3: FAYDAYI ÖNE ÇIKARIN

Gönderilerinizde ürüne odaklanmak yerine ürünün getirdiği çözüme, insanların ne işine yaradığına, onlara nasıl kolaylıklar sağladığına odaklanın. Bunu yaparken yaratıcılığı asla elden bırakmayın. İlham almak için Instagram’ı etkili kullanan rakiplerinizine veya Instagram’ın en başarılı 100 işletme hesaplarına göz gezdirebilirsiniz.

 

4: KAMERA ARKASINI GÖSTERİN

Instagram kendinizi, işletme kültürünüzü, çalışanlarınızı ve işyerinizi göstermek için harika bir yer. İnsanlar satın aldıkları ürünlerin/hizmetlerin geri planda kimler tarafından hazırlandığını görmekten keyif alırlar. Dünyanın en çok etkileşim alan sosyal ağına bir de bu noktadan yaklaşın. Asık suratlı pazarlama mesajlarının yerine, samimi biçimde kendinizi göstererek müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle gerçekle bağlar kurabilirsiniz.

 

5:  HASHTAG İLE ERİŞİMİNİZİ KATLAYIN

Instagram topluluğunun sıkça rağbet ettiği hashtaglerden markanız lehine faydalanın. Bu hashtagler günün değişen koşullarına göre oluşturulmuş geçici hashtagler olabileceği gibi, sıkı Instagramcıların sürekli kullandığı hashtagler de olabilir. Eğer sürekli kullanılan popüler hashtagleri kullanırsanız yerinizi daha sağlama alabilirsiniz. Bu bakımdan markanızın fayda sağlayacağı en iyi hashtaglerin hangileri olduğuna dair detaylı bir araştırma yapıp, kendinize başlangıç itibariyle spesifik olarak hedefleyeceğiniz 30 hashtag belirleyin.

 

6:  YARIŞMA DÜZENLEYİN

Instagram yarışma düzenlemek için ideal bir ortamdır. Burada belirleyeceğiniz kriterlere göre en iyi performans gösteren takipçilerinize bazı hediyeler dağıtabilirsiniz. Vereceğeniz çok ufak bir hediye bile topluluğunuz tarafından oldukça iyi karşılanıp yankılanabilir ve dahası yeni takipçilere kavuşabilirsiniz.

Sosyal medya yarışmaları hakkında daha fazla bilgi almak için şu makalemizi okuyun: Marka Topluluğunuz İçin 7 Sosyal Medya Yarışması Fikri

7: TUTARLI BİR İÇERİK STRATEJİSİ BELİRLEYİN

Gönderilerinizle bir kompozisyonu yakalayın. Markanız için bir renk paleti belirleyin. Kullandığınız fontları sıkça değiştirmeyin, videonun mu fotoğrafın mı daha başarılı olduğunu test edin, gönderilerinizi yayımladığınız saat ve günleri optimize edin, en çok hangi tür gönderilerinizin beğenildiğini tespit edip benzer gönderilere devam edin, hesabınızı uzun süre hareketsiz bırakmayın, kendinizi hatırlatın, markanızın altını çizin, üründen çok faydaya odaklanın, promosyonel mesajlarla takipçilerinizi boğmayın, neşeli, canlı ve hareketli mesajlar vermeye çalışın. Gönderilerinizi bir içerik takvimine göre planlayın.

Markanızın sosyal medya pazarlamasında ihtiyaç duyacağı tüm profesyonel desteği, kullandığımız bilimsel yöntemlerle vermeye hazırız. Instagram pazarlamasıyla ilgili tüm soru ve görüşlerinizi info@b4mind.com adresine gönderebilirsiniz. Hakkımızda daha fazlasını öğrenmek için şuraya tıklayınız.

Bu makale B4Mind Marka Danışmanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Yorum yok

Yorum Yaz