Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Kurumsal Web Sitenizin Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken Psikolojik Faktörler: Analiz ve Optimizasyon

Kurumsal Web Sitenizin Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken Psikolojik Faktörler: Analiz ve Optimizasyon

Psikolojik Faktörler Nasıl Tespit Edilir?

Öyle ya, her sitenin ziyaretçisi birbirlerinin karbon kopyası olacak değil! Genel araştırmalar, soyutlamalar, yuvarlak ifadeler belki de sizin spesifik ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmiyordur. O halde kendi web sitenizi iyi bir tasarımdan mükemmel bir tasarıma götürecek aşamalar nelerdir? Kendi ziyaretçilerinizin web sitenizin tasarımında nelerin heyacanlandırdığını, nelerin meraklandırdığını, nelerin mutsuz ettiğiniz nasıl bilebilirsiniz?

 1. Ziyaretçilerinizin Kim Olduğunu Bilin: Ziyaretçileriniz soyut, belirsiz varlıklar değildir. Her birinin kısıtlı zamanı ve dikkat süresi vardır ve eğer başarılı bir iş çıkardıysanız bu sürenin bir kısmını siteniz için kullanabilirler. Ancak önce onların gerçekten kim olduğuna dair bazı teoriler geliştirmeniz ve benzeşen ve farklılaşan noktalarına göre çeşitli müşteri profilleri (buyer persona) oluşturmanız gerekir. Her müşteri profilinin istek ve talepleri aynı değildir. Detaylarla onlar için fark yaratın.
 2. Kullanıcılarınızla Görüşme Yapın: Eğer ziyaretçilerinizin/kullanıcılarınızın ne istediği konusunda spekülatif olmaktan öteye gitmeyen teorileriniz varsa, kesin bilgiler elde edebilmeniz için onlarla doğrudan görüşme yapın. Yapamıyorsanız online anketlerle, e-maillerle, sosyal medyayla fikirlerini almaya çalışın.
 3. Site Haritası Oluşturun: Sitenizdeki her sayfanın tek bir mesajının olduğu bir sayfa geliştirmelisiniz. Sitenizde olması gereken her şeyi listeleyin ve onları mantıki açıdan belli konu başlıklarına göre haritalandırın. Birinci dereceden önemli olan sayfalardan, ikincil, üçüncül derecede önemi olan sayfalara kadar belli bir hiyerarşide sıralayın. Sitenizin ana sayfasına gelen bir ziyaretçinin hangi sayfaları öncelikli olarak görmesi gerektiğini kararlaştırın. Bunu müşterilerinizin sitenizi ararken kullandığı anahtar kelimeler, sitenizde yaptığı arama sorguları, rakiplerinizin kullandığı site hiyerarşisi, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin teknik özellikleri gibi ipuçlarından yola çıkarak oluşturmanızda fayda var.
 4. Marka Kimliğinizi Sitenin Tüm Sayfalarına Katın: Markanız müşterileriniz için bir güven deposudur. Hazırlanan tüm sayfaların markanızı yansıtıyor olması kurduğunuz güven ilişkisi açısından son derece önemlidir. Kurumsal renk şemanızı tüm sayfalarda kullanın, logonuzu daha önce bahsettiğimiz F ve Z kalıplarında olduğu gibi sayfanın en görünür yerlerinde bulundurun, size özgü ifade ve deyişleri site içeriklerinizde tekrarlayın…
 5. A/B Testi Yapın: En ideal tasarımı yapmış olsanız bile tasarımınızda aksayan bazı yerler olabilir. İşte bu noktaları tespit edebilmeniz için detaylı A/B testleri yapmalı, yerleşimden, renge, formattan, tercih edilen fotoğrafa ve başlığa kadar her türlü varyasyonu denemelisiniz. Ta ki en işe yarayanı bulana kadar.
 6. Isı Haritalarından Yararlanın: Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizde nasıl davranışlar sergilediğini doğrudan gözlemlemenin en mükemmel yolu sitenizin ısı haritalarını incelemektedir. Sayfalarınızda gerçekleşen tüm fare hareketlerini kaydeden ve bunları anlamlı verilere dönüştüren web analiz yazılımları sayesinde müşterilerinizin “yaşadıklarına” bizzat şahit olmanız ve tasarımınızda bu verilerden yola çıkaran stratejik değişimler yapmanız mümkündür.
 7. Şikayetleri Yeniden İnceleyin: Müşteri hizmetlerinize gelen web sitenizle alakalı herhangi bir yakınma, şikayet, olumsuz görüş vb. varsa bunlardan dersler çıkarın. Şikayetlerin ortak noktalarını bulun ve en çok sorun teşkil eden problemin üzerinde durarak tasarımınızda gereken düzenlemeleri yapın.

WEB TASARIM PSİKOLOJİSİ (ÖZET)

 1. İÇERİKSİZ TASARIM RESİMSİZ ÇERÇEVEDİR
 2. TASARIMDAKİ BOŞ ALANLAR KONUŞMADAKİ SESSİZLİK GİBİDİR
 3. PSİKOLOJİK TETİKLEYİCİLER SAYFALARINIZA HAYAT VERİR
 4. RENKLER RUH HALİNİ BELİRLER
 5. ZİYARETÇİLERİNİZİN GÖZ HAREKETLERİ LİNEER DEĞİLDİR
 6. TİPOGRAFİ AYNI HARFLERLE BAMBAŞKA DUYGULAR VERMEYE YARAR

 

Kurumsal Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Psikolojik Faktörler serisinin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir kurumsal web sitesine mi  ihtiyacınız var? Şirketinizin mevcut web sitesinin performans, tasarım ya da yapısından memnun değil misiniz? Mevcut sitenize web sitesi tasarımındaki psikolojik faktörlere değinen bu yazı dizisinde bahsedilen tekniklerin uygulanmasını ve çeşitli düzenlemelerin yapılmasını mı istiyorsunuz?

Türkiye’nin ilk bilimsel dijital pazarlama ajansı olan B4Mind, web sitenizdeki müşteri deneyimini maksimize edecek tasarımsal ve yazılımsal çözümler sunmaya hazır!

Bunun için yapmanız gereken sadece info@b4mind.com’dan ya da +90 212 263 63 77 nolu telefon numarasından “merhaba” demek.

Lütfen görüş ve önerilerinizi alttaki formda yorum olarak yazmayı unutmayınınız!

Yorum yok

Yorum Yaz