Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Kurumsal Web Tasarımı Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kurumsal Web Tasarımı Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kurumsal web siteniz markanızın dijitaldeki yüzüdür. Sizin için 7/24 çalışan bir satış görevlisi hatta marka temsilcisidir. Kurumsal web siteniz dijital kanallar arasında belki de en önemli olanıdır. O yüzden sıfırdan kurumsal web tasarımı yaptırmak ya da mevcut sitenizin tasarımını güncellemek son derece kritik bir karardır.

Asla unutmamalısınız ki kurumsal web siteniz sizin en kıymetli dijital mülkünüzdür. Tasarımdan çok işlevselliğe odaklanmanızı tavsiye ederiz. Eğer siteniz yeterince mobil uyumlu değilse, sayfa hızı çok düşükse, içerik olarak güçlü değilse, site mimarisi bakımından zayıfsa dijitale zayıf adım atıyorsunuz demektir. Benzer biçimde, eğer yeni sitenizi burada bahsettiğimiz noktalarda eskisinin gerisindeyse kötü bir karar vermişsiniz demektir.

Web site tasarımında sıfırdan özgün bir site yapmak önemlidir. Ancak WordPress, Shopify, Drupal, WooCommerce gibi içerik yönetim sistemlerini de ciddiye almakta fayda var. Bu tarz siteler üzerinde serbestçe düzenlenme ve özelleştirme yapmak mümkün. Ayrıca çok sayıda eklentiyle tasarımsal ve işlevsel olarak olağanüstü işler çıkarılabilir.

Sitenizin tasarımında her noktada SEO kanalını düşünmeli ve site içi SEO performans metriklerine ve kriterlerine aykırı hiçbir tasarım unsuruna sitenizde yer vermemelisiniz. Site hızına değindik. Bununla beraber imaj alt açıklamalı, imaj boyutlar, meta bilgileri, lazy loading, mobil uyum, içerik/kod oranı, URL yapısı gibi çok sayıda SEO kriterini bu aşamada göz ardı etmek büyük kayıp olacaktır. Çünkü SEO kanalına ileride mutlaka ihtiyaç duyacaksınızdır.

En önemlisi kurumsal web tasarımı yapacak firma ararken, aday firmaların kendi web sitelerini incelemelisin. Portföyündeki sitelerin hangileri olduğunu, nasıl performans gösterdiğini analiz etmelisiniz.

Sitenizin ideal olarak 2-3 saniyede yüklenmesi gerekir. Bunun üzerinde gerçekleşecek her türlü süre ziyaretçilerinizin henüz sitenize gelmeden kaçmasına gerekçe olacaktır.

Bir düşünün. Binlerce liralık bir Google reklam bütçesi oluşturuyorsunuz kısa sürede yüzlerce tıklamaya para ödüyorsunuz ancak sitenizin düşük performansı nedeniyle bu bütçenin yarısını çöpe atmışsınız. Elbette bu kabul edilebilir bir senaryo olmanın çok gerisindedir.

İlginçtir, şirket sahipleri kurumsal web tasarımı işinin tek seferlik bir süreç olduğunu düşünür. Bir web sitesi hazırlatmanın birkaç sene onları “idare edeceğine” inanır. Halbuki bu gerçeklikten çok uzaktır. Bir, teknik olarak bu yanlıştır çünkü çeşitli güncellemelerin ve iyileştirmelerin sürekli yapılması lazımdır. İki, müşteri deneyimi olarak yanlıştır. Her dönemin müşterilerinin kendi özgü talep ve beklentilerini karşılayacak özelleştirilmiş, kişiselleştirilmiş web deneyimi sunulmalıdır. Üç, kolaycılık tuzağına düşmektir. Dijital iletişim kanallarını yeterince benimsemediğiniz izlenimi verir ve marka imajınızı negatif etkiler.

Web sitenizin tasarımını kurumsal kimliğiniz ve marka imajınızla yüzde yüz uyumlu olduğuna da dikkat etmelisiniz. Çünkü verilen marka mesajları arasındaki tutarsızlık müşteri adaylarınızın sizinle güven ilişkisi kurmasını sekteye uğratabilir.

Dünyadaki tüm aktif web sitelerin yaklaşık %27’si WordPress. Ancak bu WordPress sitelerinin sadece %40’ı güncel WordPress sürümüne sahip. Teknik olarak bir tuşa basmaktan ibaret olan güncelleme işlemi bile şaşırtıcı biçimde az ciddiye alınıyor.

Özetleyecek olursak, kurumsal web tasarım süreci salt yazılımsal-teknik bir süreç değildir. Siteniz, kullanıcı deneyimi, estetik gibi tasarımsal/fonksiyonel ve marka, pazarlama, halkla ilişkiler gibi iletişimsel unsurları da barındırır. O yüzden bu üçlü sac ayağının tamamına dokunan projeler geliştirmelisiniz. Bunun da ötesinde, geliştirdiğiniz projeni sürekli güncellendiğinden emin olmalısınız.

Yeni bir kurumsal web sitesi mi hazırlatmak istiyorsunuz? Eski sitenizin güncellenmesine ve daha işlevsel olması gerektiğine mi inanıyorsunuz? Hemen B4Mind’a ulaşın, en kısa sürede ihtiyaçlarınıza uygun bir iş planı çıkaralım! info@b4mind.com/ www.b4mind.com

Yorum yok

Yorum Yaz