Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Markanızla Instagram’da Takipçi Sayınızı Artırmak ve Fark Yaratmak İçin 11 Tüyo

Markanızla Instagram’da Takipçi Sayınızı Artırmak ve Fark Yaratmak İçin 11 Tüyo

Instagram 300 milyon insan için her gün fotoğraflarını, videolarını ve hikayelerini paylaştıkları devasa bir mecra. Yıllardır bu mecranın yaşadığı harika gelişmeye ve markaların Instagram’ın muazzam potansiyelini kullanarak başardıklarına şahit oluyoruz.

Hal böyle olunca akıllara daima işletmeler Instagram’dan en iyi nasıl istifade edebilir sorusu geliyor.

Markalar Instagram’ı nasıl en verimli biçimde kullanabilir? Instagram pazarlamasının temel dinamikleri nelerdir? Instagram optimizasyonu nasıl yapılır?

Instagram pazarlaması noktasında şimdiye kadar elde ettiğimiz tüm deneyimleri bu yazıda sizler için derledik. Konumuzu ana başlıklar halinde şöyle işleyeceğiz.

Nasıl harika Instagram profilleri yaratılır?

Instagram stratejisi hazırlarken net ve ulaşılabilir hedefler belirlemenin önemi

Düzenli aralıklarla tutarlı içerikler göndermenin yolları

Markanızla daha derin bir bağkuracak takipçi profiline sahip olmanın ipuçları.

HARİKA INSTAGRAM PROFİLLERİ YARATIN

İlk izlenimde çok iyi bir intiba yaratmak tıpkı sosyal ilişkilerimizde olduğu gibi marka profillerimizde de geçerlidir. Bundan dolayı Instagram profillerinize gereken önemi vererek işe koyulmanız gerekir. Açıklama kısmında kendiniz/markanız hakkında bilgi verin. Hedef kitlenize çağrıda bulunun. Marka topluluğunuzla bağlantı kurabilmeniz için marka sesinizi kullanın.

Instagram profiliniz herhangi bir sayfanıza bağlantı verebileceğiniz tek yerdir. Bu şansı çok iyi değerlendirmelisiniz. Birçok Instagram kullanıcısı profil bağlantısından kendi web sitelerinin ana sayfalarına trafik çekmeyi amaçlamaktadır. Bazı markalar dönemsel olarak yaptıkları kampanyalar için özel olarak hazırlanmış açılış sayfalarına link verirler. Bazı markalar ise profil bağlantılarını sürekli güncelleyerek en son yayınlamış oldukları içeriğe trafik çekmeye çalışırlar. Hangi stratejiyi benimserseniz benimseyin, mutlaka profilinize hedef kitlenizin sizinle bağlantı kurabileceği bir sayfaya link verin.

Kendi takipçilerinizi daha yakından tanımak ve marka hedeflerinize daha profesyonelce ulaşmak için Instagram İşletme Hesabı oluşturun. İşletme hesabı oluşturarak profilinizde adres, e-mail adresi, telefon numarası gibi ek bilgilerin yer almasını sağlayacaksınız. Mevcut hesabınızı Ayarlar kısmından işletme hesabına geçirebilirsiniz. Bunun için ayrıca Facebook’da bir işletme sayfanızın da olması gerekmekte.

Fark edilebilir profil resimleri kullanın. İnsanların Instagram profilinizi ziyaret ettiklerinde sizi hemen fark edeceği profil resimleri kullanmak son derece önemli. Bunun en kestirme yolu tabi ki kendi logonuzu kullanmak. Ancak bununla sınırlı kalmadan, belki de Instagram özelinde yeni-dönemsel profil resimleri kullanabilirsiniz.

RASYONEL HEDEFLER BELİRLEYİN

Yalnızca sosyal medya değil, başvurduğunuz tüm pazarlama kanallarını kullanırken kendinize evvela şu soruyu sormalısınız: “Bu mecradan ne elde etmek istiyoruz?” Elbette, başardığınızı iddia etmek için öncelikle ortaya başarılacak hedefler koymalısınız. Instagram’a maddi manevi yatırım yapmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım bu.

Bir Instagram profiline sahip olup, ona gereken yatırımları yapmakla ulaşabileceğiniz muhtemel hedefler şunlardır:

  1. Ürün ve hizmetlerinizi vitrine çıkarmak,
  2. Kendi topluluğunuzu oluşturmak,
  3. Marka farkındalığı yaratmak,
  4. İşletme kültürünüzü ve değerlerinizi yansıtmak,
  5. Potansiyel müşterilere reklam yoluyla ulaşmak,
  6. Marka sadakatini artırmak,
  7. Şirket haberlerini ve gelişmelerini paylaşmak.

Bu tarz spesifik hedefler koymak hangi sıklıkla, nasıl bir üslupla, ne tarz içerikler paylaşmanız gerektiği konusunda harika ipuçları vermektedir!

GÖNDERİLERİNİZDE TUTARLILIĞI YAKALAYIN

Tutarlılık ve paylaşım sıklığı takipçilerinizin Instagram paylaşımlarınızdan ne beklemeleri konusunda son derece öğretici olacaktır. İçerik planınızın belli bir mantığının olduğundan ve yayınladığınız tüm içeriklerin hem Instagram gönderileriniz geneliyle hem de marka imajınızla tutarlılığı yakaladığından emin olun.

EN BAŞARILI GÖNDERİLERİNİZİ ANALİZ EDİN

Gönderilerinizin arasından hangilerinin yüksek etkileşim aldığı, hangilerinin ise beklenen performansı gösteremediğini detaylı olarak değerlendirin. Gerçekten işe yarayana odaklanarak, zaman kaybetmenize yol açacak tarzda gönderilerden kurtulun.  Hangi gönderilerinizin en çok beğenildiğini, paylaşım sıklığınızın takipçilerinizi nasıl etkilediğini, en çok yorum alan içeriklerinizi belirleyin. Böylece takipçilerinizin gözünde markanıza ait trendleri belirleyebilir ve beklentileri karşılayan içerikler yayınlayabilirsiniz.

RENK PALETİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

Birçok başarılı Instagram kullanıcısı kendi stilini ortaya çıkarmak için paylaşacağı görselleri bazı renk paletleriyle uyumlu olacak biçimde hazırlar. Siz de görsellerinizde kendi marka renklerinizi yansıtacak renk paletleri kullanmaya özen gösterin.

YORUMLARA YANIT VERİN

Geleneksel medyanın aksine sosyal medya diyalog ve etkileşim temelli bir mecra olduğu için sosyal medya profillerinizden elde edeceğiniz en değerli etkileşim yorum olacaktır. Diğer kullanıcılardan gelen yorumlara, içerisine marka sesinizi ilave ederek yanıtlar verin. Çünkü sosyal ağlarda etkileşime girilen markaların tavsiye edilme olasılığı girilmeyenlere göre oldukça yüksektir. Vakit ayırıp size yorum yazan bir kullanıcıya hak ettiği değeri mutlaka göstermelisiniz. Negatif bir yorum olsa dahi!

INSTAGRAM İÇERİKLERİNİZİ FACEBOOK’TA PAYLAŞIN

Mutelif araştırmalar gösteriyor ki Facebook’ta Instagram üzerinden yapılan paylaşımlar normal Facebook görsel paylaşımından daha fazla etkileşim alıyor. Ayrıca Instagram profiliniz de Facebook üzerinden daha çok dikkat çekiyor. Dolayısıyla paylaşımlarınız kardeş mecralar olan Facebook ve Instagram’ı pozitif etkiliyor.

KULLANDIĞINIZ HASHTAGLERİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIN

Sosyal ağlarda yayınlanan içerikleri kategorize etmeye yarayan bir etiketleme yöntemi olan hashtagleri stratejik olarak kullanmaya özen gösterin. Yayınladığınız içeriklere en uygun olan hashtagleri belirleyin. Kullanıcıların benzer içerikleri başka hangi hashtaglerle keşfettiğini sürekli araştırın. Gönderilerinizde sürekli aynı hashtagleri kullanmak yerine gönderinizin keşfedilmesine yardımcı olacak hashtagler seçin. En fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz.

GÖRSELLERİNİZDE İNSANLARA DAHA ÇOK YER VERİN

Bir başka araştırmada ise içinde surat olan görsellerin %38 daha fazla beğeni ve %32 daha fazla yorum aldığı görülmektedir. Bu sebeple markanızın gerçeklik algısını geliştireceği için görsellerinizde yalnızca ürün ve hizmetlerinize değil aynı zamanda bunları deneyimleyen ve bu değerleri üreten insanlara da yer verin.

HEDEF KİTLENİZDE KARŞILIĞI OLACAK ALINTILAR PAYLAŞIN

Alıntı Instagram’da en fazla tercih edilen, “garantili” bir içerik tipidir. İçeriklerinizin performansını artırmanın en etkili yolu hedef kitlenizin görüşlerine, beklentilerine ve hayat felsefesine yakışacak alıntılar paylaşmaktır. Hedef kitlenizi ve takipçilerinizi daha yakından tanıyarak onların ne tür alıntıları beğeneceğine dair kestirimler yapabilirsiniz.

HEDİYE DAĞITIN / YARIŞMALAR DÜZENLEYİN

Etkileşimleri tavan yaptıracak en başarılı yöntemlerden biri de takipçilerinize hediyeler dağıtmaktır! Çok ufak maddi değere sahip hediyeler bile oldukça fazla ilgi çekebilir ve bu sayede marka farkındalığınızı, takipçi sayınızı ve etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Yarışmalara katılımları yorumla, beğeniyle veya hashtag kullandırarak sağlayabilirsiniz.

Bu sıkça başvurulan yöntemleri Instagram işletme hesaplarınızda kullanarak arzu ettiğiniz etkileşim ve dönüşüm oranlarına ulaşma konusunda çok büyük bir adım atabilirsiniz. Performansınızı ileri seviyelere taşıyacak diğer Instagram taktik ve stratejilerini öğrenmek için B4Mind Dijital Pazarlama Ajansı’na başvurabilirsiniz.

Lütfen görüşlerinizi alttaki yorum kısmından bize iletmeyi unutmayınız!

Yorum yok

Yorum Yaz