Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Newsjacking Nedir?

Newsjacking Nedir?

Newsjacking kavramı David Meerman Scott tarafından 2010 yılında ortaya atıldı. Yazar, ileride bir pazarlama gurusu olma gayesiyle ürettiği kavramı toplantılarda, açık oturumlarda anlatmaktaydı. Newsjacking lehine, marka pazarlamacılarını yüreklendiren, dijital dünyadaki eskimiş yaklaşımları sorgulatan ve geleneksel medyayı tekrar öne çıkaran birkaç çarpıcı gelişme yaşandı. Bu sebeple Newsjacking’in tezi başlangıçta oldukça heyecan uyandıran ve üzerinde hayli düşünülen bir tez haline geldi. Buna karşın, Google Trends raporlarına göre son üç yıldır bu kavramın popülaritesini yitirmeye başladığını gözlemlemek hiç de güç değil.

Eski popülaritesini bir ölçüde kaybetmiş olması Newsjacking’in miyadının dolduğu anlamına mı gelmektedir? Hayır, bunu söyleyebilmek için Newsjacking’in ne olduğu üzerine daha fazla düşünmemiz gerekir. Newsjacking, inbound pazarlama kampanyalarında halen zihin açıcı çözümler öneren ve tekrar ele alınması gereken bir kavram.

Newjacking nedir? Günün en ilgi çekici haberlerini ve son dakika gelişmelerini, medyanın önemli unsurlarından biri olan gazetecilerin dikkatini kendi içeriğimize çekmek suretiyle, markamız için kullanmaya, manipüle etmeye denir.

Newsjacking teorisyeninin öne sürdüğü teze göre medya mensupları haberlerinin ilk paragrafında yer alan 5N1K sorularının cevaplarını kurumsal websitelerden bulurlar. Hikayelerini güçlendirmek, diğer habercilerin arasından sıyrılmak içinse Google, Facebook, Twitter ve Youtube gibi mecralarda ek araştırmalar yaparlar. Buradan edinecekleri bilgiler haberlerinin ikinci paragrafını oluşturur. Newsjacking bu ikinci paragrafa bilgi sağlama işlemidir. Eğer son dakika gelişmelerine çok çabuk tepki vererek, güvenilir ikinci paragraf içeriği oluşturabilirseniz – bir blog gönderisinde, Tweet’de – büyük bir medya ilgisine sahip olabilir ve bu sayede çok yüksek etkileşim elde edebilirsiniz. Newsjacking yapmanın neticesinde dikkat çekerek, yeni müşterilerinizi karşılayacağınız sanal bir kapı olabilirsiniz. Bu sayede popüler anahtar kelimeler ve hashtagler’den çok yüksek trafik sağlayabilirsiniz.

Kamuoyunun yoğun ilgisini çeken büyük haberler ve son dakika gelişmeleri doğrudan markamızla alakalı olmayabilir ama bu durum bu gelişmelerle ilgilenen milyonlarca kişinin zihninde olma fırsatını yakalamaya engel değildir.

Yazara göre, gündemi oldukça meşgul eden etkinlik/haber/son dakika gelişmesinden yola çıkarak ürünümüzü, müşteri hikayelerimizi, duyurumuzu kısaca marka hikayemizi büyük kitlelerle paylaşabilmek için evvela böyle bir içeriğe önceden sahip olmamız gerekir. Bu da içeriklerimizi newsjacking’i hedefleyerek üretmemiz anlamına gelir.

Buraya kadar bu teorinin kanıtlamak istediği tezi ortaya koyduk. Bu yöntem hakkında öne sürülen itirazlara da biraz değinmemiz yöntemi objektif olarak ele almamızı sağlayacaktır. Öncelikle, ülke genelini ilgilendiren, önemli haberlerin newsjacking edilmesinin etik olarak doğru olmadığı ve hatta markamıza zarar verdiği eleştirilerinin haklılık payı olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebeple newsjacking yaparken sosyo-ekonomik ve politik meselelerdeki haberleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bu yöntemin daha çok popüler kültür haberleri üzerinden yürümesi doğru olacaktır.

Teorik açıdan Newsjacking’in gerçek zamanlı pazarlama ve içerik pazarlamasına son derece yakın bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca Newsjacking’i gerçek zamanlı (real-time marketing) ve içerikten (content marketing) nasıl ayırt edebiliriz? Bunun için turnusol kağıdı olacak tek soru şudur: “Bu içeriğin muhatabı genel internet kullanıcıları mı yoksa iletişim biliminde eşik bekçileri denen profesyonel haberciler mi?” Eğer sorunun yanıtı eşik bekçileriyse, tebrikler, Newsjacking yapmaya başladınız!

Paylaş

Yorum Yaz