Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Pinterest Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pinterest Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pinterest, Türkiye’de daha az tercih edilen ama bize göre markaların göz ardı etmemesi gereken bir sosyal ağdır. Statista’nın paylaştığı veriye göre ülkemizde Pinterest penetrasyon oranı %16. Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı göz önünde bulundurulduğunda asla göz ardı edilmemesi gereken bir kanal. Bu görsel kanalda efektif sosyal medya kampanyaları yapmak gayet mümkün.

Pinterest performansınızı ölçebilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç olan Pinterest Analytics, aynı zamanda platformun resmi aracıdır. Twitter, Facebook ve Instagram’ın aksine üçüncü parti araçların pek fazla olmadığı; olanların ise son derece kısıtlı ve yüksek fiyatlı olduğu gerçeğini göz önüne alırsak Pinterest Analytics’in son derece kıymetli bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Pinterest Analytics’te Hangi Verilere Ulaşılabilir?

Analytics panelindeki ulaştığınız kullanıcılar kısmından iki grup veriye ulaşabilirsiniz. Birinci sekmede demografik verilere, ikinci sekmede ise ilgi alanlarına.

Demografik veriler sekmesi ortalama aylık görüntüleyici sayısı ve ortalama aylık etkileşim sayısı gibi iki kritik veriyi sunuyor. Otuz günlük performans seçili olarak görüntülenebilir. Üst kısındaki takvimden bu tarih aralığını dilediğiniz gibi belirleyebilir ve dönemsel olarak karşılaştırabilirsiniz.

Bununla beraber ulaşılan hedef kitlenin ülkesel, bölgesel dağılımını; cinsiyet ve dil ağırlıklarını öğrenebilirsiniz. Bu demografik kitleye ait verileri cihaz ve takipçi olup olmadıklarına göre de segmente edebilirsiniz.

İkinci sekmede ise ilgili alanları verileri yer alıyor. Bu sekmede hedef kitlenizin en çok ilgilendiği konular sıralanmaktadır. Fotoğrafçılık, kadın modası, çizimler, tasarım, sanat, kadın ayakkabıları, modern mimari, makyaj, ilham verici, saç modelleri ve bunun gibi çok sayıda kategoriyi hedef kitlenizle ilişkilendirebilir ve yapacağınız Pinterest kampanyalarında bu bilgilerden hareket edebilirsiniz.

Bunun akabinde pinlerinizin hangi boardlarda yer aldığını, bir başka ifadeyle paylaşımlarınızla en çok kimlerin ilgilendiğini öğrenebilirsiniz. Son olarak hedef kitlenizin etkileşime girdiği markaları da görebilir ve bu markaların Pinterest stratejilerinden esinlenerek yeni kampanyalar geliştirebilirsiniz.

Analytics panelindeki Pinterest profili kısmından ise ortalama günlük gösterim sayısı, ortalama günlük görüntüleyici sayısını görebilir; en çok gösterim alan pinlerinizi ve en çok gösterim alan pinboardlarınızı inceleyebilirsiniz. Görüntülemenin ötesinde, pinlerinizle ne kadar etkileşime girildiğini de kayıt sayısı ve tıklamalardan öğrenebilirsiniz.

En çok kayıt edilen pinleriniz, Pinterest arama sonuçlarında en üstte çıkan pinler ve etkileşim bakımından etkili pinler diğer önemli veriler.

Tüm bunların haricinde Pinterest kullanıcılarının web sitenizi ziyaret ettiğinde nasıl bir performans sergilediğini görmek içinse web sitenizin onaylanması gerekmektedir. Hesap ayarlarınızdan web site adresinizi girip, HTML etiketiyle veya HTML dosyası yükleyerek siteinizi onaylatabilirsiniz. Web sitenizi onaylatarak:

  1. Sitenizdeki Pinlerin durumuna göz atabilir,
  2. Profil resminizi sitenizdeki tüm Pinlere ekleyebilir,
  3. Yeni araçları ve özellikleri deneyen ilk kişi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Takip Etmeye Değer Pinterest Metrikleri

Web sitenizden kaydedilen pinler: Site metriklerinizi incelerken, sizin sitenizi ziyaret edenlerin pin butonuna tıklayarak kaç kez görsellerinizi Pinterest’e eklediği takip edebilirsiniz.

Web sitenizden kaydedilen pinlerin yeniden paylaşımı (re-pin): Re-pin, pinlerinizin Pinterest topluluğunda nasıl karşılık bulduğunuzu anlamaya yarayacaktır.

Web sitenize Pinterest’ten gelen ziyaretçi sayısı: Sosyal medya trafiğinizi çeşitlendirmek için Pinterest’i etkin biçimde kullanıp kullanmadığınızın göstergesi olan bir metrik. Bu metriği Google Analytics’ten de takip edebilirsiniz.

En çok re-pin alan pin: İçeriklerinzin hangilerinin işe yaradığını, hangisinin görmezden gelindiğini bu sayede öğrenebilirsiniz.

En çok tıklama alan pin: Görüntülemenin ötesinde, ulaştığınız kitleyi harekete geçirmeyi başaran pinlerinizi bu sayede görebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması yaparken asla göz ardı edilmemesi gereken bir mecra olan Pinterest’in Analytics aracından bu şekilde faydalanabilirsiniz.

Pinterest pazarlaması konusunda tüm sorularınızı bize info@b4mind.com’dan iletebilirsiniz. Markanızın sosyal medya yönetiminde profesyonel bir desteğe mi ihtiyacınız var? B4Mind’a bir tık uzaktasınız! https://b4mind.com/iletisim/

Yorum yok

Yorum Yaz