Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki 5 Kritik Fark

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki 5 Kritik Fark

Son zamanlarda dijital evrendeki heyecan verici gelişmelerin birçoğunun bu iki kavramla alakalı olduğuna tanıklık ediyoruz. Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality).

Aslında her ikisi de ortak olarak bizim “gerçeklik” algımızı değiştirmeyi son derece iyi biçimde başarıyor.  Her ikisi de medyanın muazzam ilgisini çekiyor ve teknoloji sitelerinde, dergilerde, bloglarda bunlarla ilgili çarşaf çarşaf haber çıkıyor.  Ancak ikisi arasındaki fark henüz kamuoyunun zihninde tam manasıyla netleşebilmiş değil.

O halde, bu sıkça karşılaşılan problemin ortadan kalmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak için,  B4Mind olarak bu yazıda, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki ayırt edici, kritik noktalara değineceğiz.

O zaman önce teker teker bu kavramları açıklayalım ve yazının sonunda aralarındaki farkları madde madde sıralayalım.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliği tanımlayalım. Gerçek hayatın veya durumların bilgisayar destekli olarak simüle edilmesine, yapay biçimde yeniden oluşturulmasına sanal gerçeklik denmektedir. Sanal gerçeklik kullanıcıda görsel ve işitsel olarak yoğun biçimde deneyimlediği simüle edilmiş gerçekliğin, hakikaten yaşanmakta olduğuna dair güçlü bir algı yaratır. Aslında kullanıcı tamamen sanal bir deneyim yaşamaktadır.

Sanal gerçeklik kullanıcısı bu deneyimi Facebook Oculus ve benzeri gelişmiş gözlükleri giyeyerek yaşar. Bir başka değişle kullanıcı o anda, gerçeklikten kopmuş ve sanal bir gerçekliğin içine hapsolmuştur.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik nedir? Artırılmış gerçeklik teknolojisi, var olan gerçekliğin üzerine bina edilmiş, bilgisayar tarafından geliştirilmiş yeni bir gerçeklik katmanıdır. Bu yeni katman, mevcut gerçekliği daha anlamlı ve interaktif kılmaya yarar.

Artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde, mobil cihazlarımızı kullanarak, bu deneyimi yaşamaya başlayabiliriz. Artırılmış gerçeklik, gerçek ile sanalın birbirinden izole olmadığı, tam tersinedaha da iç içe girdiği bir gerçekliktir. Bu uygulamalar sayesinde sanal ile gerçeğin arasındaki sınırlar daha geçişken olur.

Bir artırılmış gerçeklik uygulaması olarak, kitleleri bağımlılık düzeyinde peşinden sürükleyen ve 2016 yazının patlama yapan uygulaması Pokemon Go hakkında hazırladığımız yazıyıokumak isteyebilirsiniz:Pokemon Go Pazarlama Anlayışımızı Nasıl Yerle Bir Etti?

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar

Makalemizin bu kısmına kadar her iki kavramın ne olduğuna dair bilgileri paylaştık. Geldiğimiz noktaya kadar zaten belli farklılıklar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Şimdi bu kısımda tamamen aralarındaki farklılıklara odaklanalım.

  1. Sanal gerçeklik tamamen gerçek hayattan soyutlanmış bir deneyim sunuyorken, artırılmış gerçeklik gerçek hayatın üstüne inşa edilmekte ve onu daha interaktif kılmaktadır.
  2. Artırılmış gerçeklikte, gerçek dünyaya halen dokunmaya devam edersiniz. Sanal gerçeklikte, gerçek hayattan koparak tamamen sanal dünyada yaşarsınız.
  3. Sanal gerçeklikte deneyimlediğiniz ortam tamamen simüle edilmiş ve yeniden oluşturulmuş, gerçekte var olmayan bir ortamdır. Artırılmış gerçeklikte ise sanal olan gerçeğin yerini almamakta, onun yerine onu tamamlamaktadır.
  4. Artırılmış gerçeklik uygulamalarını tıpkı herhangi bir mobil uygulama kullanır gibi kullanabilirken, sanal gerçeklik uygulamaları mutlaka tüm görüş alanınızı kaplayacak ve işittiklerinizi kontrol edecek bir gözlüğe ihtiyaç duymaktadır.
  5. Artırılmış gerçekliğin ileri boyutuna, Karma Gerçeklik (Mixed Reality) denmektedir. Microsoft’un karma gerçeklik gözlüğü HoloLens, Google’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü olan Google Glass’den daha gelişmiş niteliklere sahiptir.

Projeler

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik arasındaki farkları uzun uzadıya açıkladıktan sonra, aralarındaki farkları bizzat gözlemleyerek öğrenmek için, yazımızın sonunda, örnek projelere değineceğiz.

Sanal Gerçeklik Projeleri

SURGEVRY: Cerrah adayları ve tıp meraklıları için geliştirilmiş, sanal cerrahi müdahale yapmaya olanak sağlayan sanal gerçeklik projesi. Uygulama videosuna şuradan ulaşabilirsiniz.

The Night Cafe: RessamVincent Van Gogh’un gözünden dünya nasıl görünürdü sorusunun üç boyutlu yanıtını almak için geliştirilen bu projede, Van Gogh’un eserlerine ve iç dünyasına farklı bir bakış açısı getilmektedir. Uygulama videosunaşuradan ulaşabilirsiniz.

DRIFT: Belki de ilk ve tek kurşun simülasyonu olan DRIFT’te “kötü adamlara” atılan kurşunun yolculuğuna sanal gerçeklikte tanıklık edebilirsiniz. Uygulama videosuna yine şuradan ulaşabilirsiniz.

Land Rover Discovery Sport: Henüz galeride olmayan Discovery Sport modelininsanal gerçeklik uygulamasıyla lansmanını yapan Land Rover.

Artırılmış Gerçeklik Projeleri

Volkswagen Beatle:Artırılmış gerçeklik bilbordları ile Volkswagen, sokaktan geçenlere Beatle’ın en yeni modelini tanıtıyor.

Dior 4D Augmented Reality: Dior firmasının Madrid’deki Montalban Palas’ın duvarlarında gerçekleştirdiği etkileyici artırılmış gerçeklik gösterisi.

Lüks Mağazalar:  Louis Vuitton, Hugo Boss, Sephora, Dior gibi lüks markaların mağazalarında kullandıkları artırılmış gerçeklik uygulamaları.

Ne düşünüyorsunuz? Marka mesajınızı iletmek ve müşterilerinize “gerçek üstü” bir deneyim yaşatmak için sizce sanal gerçeklik mi yoksa artırılmış gerçeklik mi daha etkili çözümler sunabilir? Görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle yorum olarak paylaşın!

Yorum yok

Yorum Yaz