Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Sitenize Gelen Zararlı Linkleri Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Sitenize Gelen Zararlı Linkleri Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Web sitenize kaynağını bilmediğiniz yerlerden aşırı miktarda ve doğal olmayacak biçimde backlinkler mi geliyor?

Spam ve manipülatif linkler nedeniyle SEO performansınızın büyük bir düşüş içine girdiğini mi düşünüyorsunuz?

Muhtelif nedenlerden dolayı bir anti-SEO saldırısı altında olabilirsiniz. Esasen böylesi saldırıların, SEO başarısı etik yollarla gölgelenemeyen sitelere karşı son derece yaygın bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Öyle ki, bazı freelance sitelerinde anti-SEO yapacak “uzmanların” farklı fiyatlardaki paketlerine rastlamak dahi mümkün.

Şüphesiz zararlı backlink saldırılarına karşı, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilememesi için Google’ın aldığı çok sayıda önlem var.

Buna rağmen backlinklerden hangilerinin site yöneticisinin inisiyatifinde olduğunu, hangilerininse bir anti-SEO çalışmasının ürünü olduğunu Google’ın yüzde yüz bir başarıyla ayıklaması mümkün görünmüyor.

O halde kendi web sitemizi korumak için doğru anda doğru adımlar atmak gerekiyor.

İşte bu yazımızda, web sitenizin organik arama performansını son derece negatif etkileyen anti-SEO saldırılarının sonucu olan zararlı linklerin kaldırılmasına ve bu maksatla kullanılan Google Disavow aracına değineceğiz.

 

Zararlı Linkler Nasıl Tespit Edilir?

Web sitenize gelen tüm bağlantıları en sağlıklı biçimde görebileceğiniz yerler Webmaster araçlarıdır. Google Search Console, Bing Webmaster ve Yandex Webmaster site yöneticilerine benzer verileri (backlink, anchor text, referring domain, arama motoru görünürlüğü, arama motoru tıklaması gibi) sunmaktadır.

Webmaster araçlarında, sitenize backlink veren sitelerin listesini olası zararlı backlinkleri tespit etmek için belirli aralıkla kontrol etmelisiniz. Bu kontrolden sonra şüpheli gördüğünüz site ve sitelerin listesini bir not almalısınız.

Zaman zaman tek tük, az sayıda bazı alakasız, spam gözüken, yanıltıcı sitelerden backlink aldığınız olabilir. Böyle bir durumu münferit bir olay olarak kabul edebilirsiniz. Ancak çok sayıda düşük kaliteli siteden, binlerce hatta on binlerce backlink alıyor ve bunlar sayfalarınızla alakalı olmayan anchor metinlerle geliyorsa saldırı altındasınız demektir.

Webmaster araçlarında şüpheli siteleri not aldıktan sonra daha detaylı bir inceleme yapmanız gerekir. Emin olmak için listenizdeki siteleri tek tek kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken dikkati elden bırakmamakta yarar var. Zira bu siteler kötü amaçlı yazılımlarla cihazınıza sızmaya çalışan tuzaklara da sahip olabilir.

 

Kötü Niyetli Siteleri Nasıl Fark Edebilirsiniz?

Aslında yeni bir internet kullanıcısı değilseniz kötü niyetli bir siteyi tek bir bakışla teşhis edebilirsiniz. Çünkü bu tarz sitelerin kendine has kötü bir site mimarisi, basit ve yüzeysel bir dili ve fazla dikkat çekici (pop-up, pop-under, hareketli mesajlar/resimler) içerikleri bulunur.

Genellikle bu siteler sizden bir yazılım, dosya veya resim indirmenizi talep eder. Sayfayı ziyaret eder etmez bir dosyanın indirilmesini de sağlayabilir. Özellike .exe, .pdf, .rar, .scr içerikli bir dosyayı cihazınızda çalıştırmanız için sizi yönlendirirler.

Şu tarz mesajlarla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir:

“Bilgisayarınıza virüs bulaştı, hemen virüs taraması yapın. Tarayıcı eklentileriniz güncel değil, hemen güncel sürümünü yükleyin. Bir yarışma/çekiliş kazandınız, ödülünüzü almak için hemen tıklayın.”

Yukarıdaki mesajlar kötü niyetli sitelerin tuzak mesajlarıdır.

Website Malware Scanner gibi siteleri kullanarak da ilgili siteyi ziyaret etmeden kötü niyetli bir site olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ayrıca, genellikle kötü niyetli siteler https protokolüne sahip değildir ve tarayıcıdaki adres çubuğunda güvenli değil uyarısı verir.

Son olarak Google Chrome gibi bir tarayıcı bu tarz sitelere siz daha ziyaret etmeden giriş yapmanızı engelleyecektir.

İşte, yukarıdaki profile benzer bir siteden çok sayıda backlink almışsanız, sitenizi bu zararlı linklerden temizlemeniz gerekir.

 

Link Farm’ı Nasıl Fark Edebilirsiniz?

Öte yandan sitenize gelen zararlı linklerin illa kötü niyetli sitelerden gelmesi gerekmez. Link farm denilen, genellikle backlink paketi satanların oluşturduğu ve içerisinde binlerce spam link içeren sitelerden de gelebilir.

Bir sitenin link farm olduğu nereden anlaşılır? Link farm siteleri, gerçek kullanıcılar için değil arama motorlarının botları için hazırlanan sitelerdir. Yalnızca backlink verilen sitenin page rank değerini etkilemek için kurulmuştur. Arama motorlarını yanıltmak için varlardır.

Eğer ziyaret ettiğiniz site salt link inşası için kurulmuş olduğu izlenimi veriyor, onlarca farklı konuda binlerce alakalı ve alakasız siteye bağlantılar veriyorsa kuvvetle muhtemel bir link farm sitesindesinizdir.

Link farm siteleri son yıllardaki arama motoru algoritma güncellemeleri sayesinde kolayca tespit edilebiliyor. O sebeple link farm sitelerinden çok sayıda backlink alıyorsanız kısa sürede yaptırımla karşılaşabilirsiniz.

Kötü amaçlı ve link farm sitelerin haricinde, spam ya da düşük kaliteli/alakasız olduğunu düşündüğünüz; herhangi bir sebeple rahatsız olduğunuz herhangi başka bir backlinki de zararlı link olarak kabul edebilir ve şimdi anlatacağımız yöntemle kaldırabilirsiniz.

 

Google Disavow ile Zararlı Linkleri Kaldırmak

Eğer sitenize gelen zararlı linkleri ilgili sitenin web yöneticisiyle konuşup kaldırtamıyorsanız, Google Search Console’da sayfa veya site bazında kaldırmanız mümkün. Google Disavow aracı (geri bağlantıları reddetme) sayesinde bunu yapabilirsiniz.

“Sitenize yönlendiren yapay bağlantılar nedeniyle sitenize karşı bir manuel işlem başlatılmışsa veya bu tarz bir manuel işlemin başlatılacağını düşünüyorsanız (kalite yönergelerimizi ihlal eden ücretli bağlantılar ya da diğer bağlantı düzenleri nedeniyle), bu bağlantıları diğer siteden kaldırmaya çalışmanız gerekir. Bu bağlantıların kaldırılmasını sağlayamıyorsanız web sitenize yönlendirmelerini reddetmeniz gerekir.” – https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=tr

 

Geri Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

İlk önce cihazınızda reddetmek istediğiniz siteleri ve sayfaları içeren bir metin dosyası (.txt) hazırlamanız gerekir. Dosyanın içine tespit ettiğiniz siteleri uygun formatta yazmalısınız. Örnek bir dosya görmek için tıklayınız.

Akabinde hazırladığınız dosyayı şu adımları takip ederek Google’a yükleyebilirsiniz:

  1. Bağlantıları reddetme aracı sayfasına
  2. Sitenizi seçin.
  3. Bağlantıları reddet’i tıklayın.
  4. Dosya seç’i tıklayın ve oluşturduğunuz dosyayı seçin.
  5. Google’ın yüklediğiniz bilgileri işlemesi birkaç hafta sürebilir. Listeniz, web’i yeniden tarayıp gördüğümüz sayfaları yeniden işlerken dizinimize eklenir.

Bilmeniz gereken, bu işlemi yaptıktan sonra backlinklerin halen sitenizi işaret ediyor olduğudur. Ancak bunlar talebiniz doğrultusunda Google tarafından yok sayılacak. Ayrıca reddedilen bağlantılar, bağlantılar listesinde olmaya devam edecek.

 

Reddedilen Bağlantıları Google Ne Kadar Sürede İnceler?

Ara yüzde gönderdiğiniz dosyanın Google’a ulaştığına dair geri besleme alacaksınız. Ancak bu dosyanın işleme alınıp alınmadığına dair kesin bir yanıt gelmeyecektir.

Tecrübeler gösteriyor ki Disavow aracı doğru biçimde kullanıldıktan sonra on beş gün içinde etki ediyor. Yine de siteden siteye değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

 

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilir ve makaleyi ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

Web sitenizin zararlı link taramasını geç kalmadan yaptırmak için hemen bize ulaşın! info@b4mind.com

Yorum yok

Yorum Yaz