Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Slideshare İle Marka Bilinirliğinizi ve Dönüşümlerinizi Artırmanın Yolları

Slideshare İle Marka Bilinirliğinizi ve Dönüşümlerinizi Artırmanın Yolları

Dünyaca ünlü profesyonel iş ağı olan Linkedin’in 2012 yılında satın aldığı sunum paylaşım servisi olan SlideShare, markanız için harika fırsatlar sunuyor!

SlideShare bugün dünyada en fazla ziyaret edilen ilk 100 siteden biri. 40 farklı kategoride 180 milyondan fazla dokümanı barındırıyor ve 70 milyondan fazla kullanıcısı var. Dahası gelen kullanıcıların %80’i hedeflenmiş arama kanalından geliyor.  (Kaynak)

İşletmenizin marka bilinirliğini ve dönüşüm sayısını artırmak için mutlaka bir SlideShare hesabına sahip olmalısınız. Linkedin ile olan organik bağı sebebiyle Linkedin işletme hesabınızda da fark yaratabilirsiniz.

SlideShare yalnızca B2B markalar için değil, arama motoru sonuçlarındaki harika performansıyla B2C markalar için de önemi yadsınamayacak bir sosyal paylaşım ağı.

Sunumlarınızı Yükleyin

Faaliyet alanınızla alakalı, hedef kitlenizin dikkatini ve ilgisini çekecek bir konuda kendi sunumunuzu oluşturarak işe koyulmalısınız.

Sunum hazırlamak için başta Microsoft Powerpoint olmak üzere onlarca ücretli veya ücretsiz yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Hatta Haikudeck gibi online servisleri bile kullanabilirsiniz.

Sunum hazırlamaya başlamadan önce şunlara karar vermelisiniz:

 1. Sunumdaki slide (yansı) sayısına,
 2. Kullanacağınız görsellere (Görsel ağırlık sunumlar hazırlamaya özen göstermelisiniz),
 3. Kullanacağınız metinlere (Sunumunuzu aşırı uzun metinlerle boğmamalısınız),
 4. Yazı karakterine (Yazılarınızı boğacak, okunması zor fontlar seçmemelisiniz),
 5. Vermek isteyeceğiniz mesaja (Öykü anlatır gibi giriş, gelişme ve sonuç kısımlarına sahip olmalısınız).

Mesajı, hedef kitlenizde bir karşılığı olan, göze hoş gelen, öğretici, kapsamlı sunumunuzu hazırlayıp sisteme yükledikten sonra sunumunuzun tanıtımına ve dönüşüm kazanma yollarına odaklanabilirsiniz.

Sunum İçin Tıklanabilir Bağlantılar

Sitenize trafik getirecek şekilde web sitenizin linkini sunum içinde tıklanabilir, harekete geçirici mesajlarla vermelisiniz.

Kural olarak sunumunuzun ilk üç slaytında bağlantı veremezsiniz. Ancak dördüncü slaytından itibaren web sitenizin trafiğinizi artırmak için bağlantınızı paylaşabilirsiniz.

Sitenize bağlantı vermenin diğer bir yolu ise SlideShare profilinize web site bilgisi yerleştirmektir.

Dönüşüm Elde Etme Formu

Dönüşümlerinizi artırmak için dönüşüm elde etme formunu aktifleştirmelisiniz. Bu form sayesinde sunumuzu görmek/indirmek isteyecek ziyaretçiler önce sizin belirleyeceğiniz formu doldurmak mecburiyetinde kalacaktır.

Eğer ziyaretçi SlideShare kullanıcısıysa formda otomatik olarak kullanıcının bilgileri doldurulacak. Böylece ziyaretçi zaman kaybetmeden gönder butonuna tıklayacak.

Böylece sunumlarınız birer dönüşüm kapısı olacak ve sunumlarınızla ilgilenen potansiyel müşterilerinize ait çok değerli bilgilere ulaşabileceksiniz.

Optimizasyon

SlideShare sunumlarınızı nasıl optimize edebilirsiniz? Optimizasyonun temel kurallarını burada da uygulamak mecburiyetindeyiz. İşte bazı püf noktaları:

 1. Sunum Dosyasının Adı: Sunumunuzun dosyası içinde anahtar kelimeler ve ifadeler geçecek biçimde adlandırın. Bu dosyanızın yalnızca SlideShare tarafından daha kolay indekslenmesi için değil aynı zamanda Google tarafından daha kolay bulunabilmesi için de çok önemlidir.
 2. Sunum Açıklaması: Sunumunuzun açıklamasının ilk 155 karakteri Google arama sonuçlarında yer alacaktır. SlideShare kendi arama motoru için daha da uzun karakterde tanıtıma izin vermekte. Bu sebeple açıklamayı anahtar kelime bakımından mümkün olduğunca zengin hazırlamaya ama bunda da aşırıya kaçmamaya dikkat edin.
 3. Etiketler: Bloglar gibi diğer sitelerde olduğu gibi burada da doğru etiketleri kullanmak çok önemlidir. Trend olan etiketler değil, sunumunuzun konusunu gerçekten iyi anlatacak etiketler kullanmalısınız.
 4. Kategori: Sunumunuzu SlideShare’de yer alan 40 kategori içinden en uygun olanına yerleştirin. Böylece konunuzu arayan biri sunumunuzu çok daha kolay biçimde bulacaktır.
 5. Tıklanabilir Bağlantı: Özellikle sunumunuzun son slaytında iletişim sayfanıza yönlenecek bir bağlantı vermeye özen gösterin. Böylece sunumlarınız vasıtasıyla daha geniş erişime sahip olacaksınız.
 6. Paylaşım Bağlantıları: Sunumunuzu paylaşıma açık hale getirmeyi asla unutmamalısınız. Ayarlarınızdan paylaşma / embed etme özelliğinin açık olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Böylelikle sunumunuzun yeniden paylaşılması vasıtasıyla viraliteye sahip olabilirsiniz.

 

Neler düşünüyorsunuz? Slideshare ve Linkedin ile yalnızca B2B değil B2C pazarında da müşteri tabanınızla bir bağ kurabileceğinizi düşünüyor musunuz? Lütfen yorumlarınızı alt kısımdan bize iletin. Daha fazla bilgi almak için B4Mind Marka Danışmanlığı’na şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz!

Yorum yok

Yorum Yaz