Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Sosyal Medyada Sıkça Rastlanan 10 Zorlu İşe Çözüm Önerileri – 1

Sosyal Medyada Sıkça Rastlanan 10 Zorlu İşe Çözüm Önerileri – 1

(Bu yazı dizisinde pazarlamacıların, kendi sosyal medya işlerini yürüten yöneticilerin ve dijital ajansların sosyal medyada karşılaştıkları en büyük güçlüklerin çözümüne yönelik on temel öneri ele alınmaktadır.)

Bugün dünyada 2.3 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu 7.1 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri ediyor!

Bir sosyal medya pazarlaması profesyoneli olarak, herhangi bir gönderimizin bu nüfusun .000001%’lik kısmına ulaşması halinde bile kendimizi şanslı kabul edebiliriz. Bu rakam kendilerinin gerçek değerini ve sosyal medya ROI’sini göstermek isteyen işletmeler ve pazarlamacılar için pek iç açıcı sayılmayabilir.

Öyle görünüyor ki markalar ve şirketler bir şekilde sosyal medyayının temel dinamiklerine hakim. Facebook, Instagram ya da Twitter’da yapılan her bir gönderimle binlerce beğeni, yorum ve paylaşım geliyor.

Gerçek adı Tardar Sauce olan ve huysuz yüz ifadesi ile internette şöhret olarak tanınan dişi kedi Grumpy Cat bile 2012 yılından beri 100 milyon dolardan fazla kazandı!

Bu durum biz geri kalanlara “Acaba sosyal medyada neyi yanlış yapıyoruz?” sorusunu sorduruyor.

Deneyimledik, hatalar yaptık ve hatta bu süreçte çok az öğrendik. Bundan yola çıkarak, sosyal medya pazarlamasındaki en zorlu 10 işi çözümlemek için bir oyun kitabı hazırladık.

1. İzleyiciyle Özgün Bağ Kurma

Sosyal medyanın nasıl daha etkili kullanılacağına dair yapılan çalışmalarda son birkaç yıldır çok büyük bir sıçrama görüyoruz.  Görünen o ki sosyal medya pazarlaması alanında pazarlamacıların yüzleştiği en büyük zorluk,  izleyicilerle tekil ve kişisel düzeyde bağlantılar kurmak.

İzleyicilerle bağ kurmak markanızı insanileştirmeye ve gerçek, özgün ilişkiler kurmaya yardımcı olacaktır.

Öneri

İzleyicilerinizle Respond, Mention veya Tweetdeck gibi ücretsiz veya düşük maliyetli monitor araçlarını kullanarak bağlantı kurun.

Bütün sosyal medya kanallarını monitör edin ve her bir yoruma özgün yanıtlar verin. Bunu soru sorarak, başka blog gönderilerine bağlantı vererek, bir konuya ışık tutacak bilgiler paylaşarak veya bir sorunun çözülmesine yardımcı olarak yapabilirsiniz.

Aynı zamanda niş bir konuda Facebook veya Linkedin’de bir forum veya grup kurmayı ya da Inboung.org, GrowthHackers gibi kendinize ait topluluk siteleri yaratmayı düşünebilirsiniz. Bu size diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak kadar onların tutkularını teşvik edecek ve benzer tutkuları paylaşan insanlarla bağlantı kurmalarını sağlama fırsatı verecektir.

2. Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak

Neyi neden başarmak istediğinizi bilmek isteyebilirsiniz ama bir sosyal medya pazarlama stratejisi olmadan hedeflerinize ulaşsanız bile bu planlı bir başarı olmayacaktır.

Sosyal medya planınızı hedeflerinize götüren bir çeşit yol haritası gibi düşünün. Şüphesiz, bir yerde durup, belli noktalarda (deneyimleriniz neticesinde) haritayı yeniden gözden geçirebilirsiniz ama gitmek istediğiniz hedefe en kısa zamanda ve en kestirme olarak gitmek için esnek olmalısınız.

Öneri

Sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisini bir araya getirmek haftalar almamalı. Biz B4Mind olarak aşağıdaki üç anahtar soru ile yola çıkıyoruz;

Neden Sosyal Medyadayız? Yalnızca sosyal medyada aktif olmak için sosyal medyada olmak, vakit kaybetmek ve değerli kaynaklarınızı israf etmekten başka bir şey olmayacaktır. İlk önce neden işletmenizin sosyal medyada olduğunu ve neyi başarmak istediğinizi cevaplayın.

Nasıl Başaracağız? Bir sonraki sorumuz “nasıl.” Bu spesifik olarak sosyal platformların seçimi, reklam bütçesi oluşturma, video veya görsel yaratma, etkili kişilerle ortaklık kurma şeklinde olabilir.

Başarıyı Nasıl Ölçeceğiz? Başarmak istediğiniz “Anahtar Metrikleri” veya “Hedefleri” günlere, aylara ve yıllara bölün. Hedefleri ufak parçalara bölmek sadece gün ve gün neye odaklanmanız gerektiğini belirleyeceği gibi aynı zamanda zihninizde büyük resmin olmasını da sağlayacaktır.

Yorum Yaz