logo
Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobile Marketing

Pay Per Click (PPC) Management

Conversion Rate Optimization

Email Marketing

Online Presence Analysis

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz
Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Sosyal Medyada Sıkça Rastlanan 10 Zorlu İşe Çözüm Önerileri – 4

Sosyal Medyada Sıkça Rastlanan 10 Zorlu İşe Çözüm Önerileri – 4

(Yazı dizimizin son bölümünde sosyal medya planlarımızda sezgisel olarak öngördüğümüz şeylerin nasıl verilerle desteklenebileceğinden, yüksek kaliteli görseller kullanmanın avantajlarından ve en anlamlı işe odaklanmaktan bahsedeceğiz.)

8. Sezgilerimizi Desteklemek İçin Verilerden Yararlanma

Sosyal medya verisi erişimi güç, anlaşılması zor ve çoğu zaman tek başına anlamlı sonuçlara ulaşmak için yetersiz. Ama bu günlerde bu işin üstesinden gelmek için bir çok harika araç var. Doğru verilere ulaşmak pazarlamacıların sosyal medyayı bir sonraki seviyeye çıkarması için olmazsa olmazdır.

Öneri

Yönettiğiniz sosyal medya kanalları solda ve en çok önemsediğiniz metrikler üstte olacak şekilde basit bir Excel çizelgesi açarak işe başlayın.

Bu metrikleri haftadan haftaya, aydan aya takip etmek size sezgilerinizin sizi yanıltıp yanıltmadığını anlamanız için yardım edecek. Böylelikle hızlıca deneyimlediklerinizi uygulayabilir, verileri izleyebilir ve işler yolunda gitmiyorsa başka bir taktiğe geçebilirsiniz.

9. Kaliteli Görseller ve Grafikler Yaratmak

Görseller ve grafikler sosyal medyada başarılı olmak için kaliteli içeriğin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Ama kaliteli görseller ve grafikler, zamana ve beceri düzeyine göre, bir başka aşılması gereken zorlu iştir.

Görseli olan içeriklerin sosyal medyada paylaşılma olasılığı kırk kat daha fazladır. Bu sebeple kendi görsellerimize yatırım yapmanın bundan daha iyi bir zamanlaması olamaz.

Öneri

Yüksek kaliteli stock fotoğraflar ve orjinal görseller, bizim ekibimiz tarafından B4Mind Blog’da yaratılan muhteşem görsellerin ana kaynaklarını oluşturuyor.

Birkaç Tasarım İpucu:

  • Çok fazla kullanılan stock fotoğraflardan kaçının,
  • Tüm görsellerin spesifik mecralarda doğru ölçülerde yayınlandığına emin olun,
  • Görsel üstü metinler hakkındaki en iyi uygulamalardan yararlanın,
  • Tutarlı olarak marka renkleri, paletleri ve logolarla tasarım yapın.

 

 

10. En Anlamlı Olan Şeylere Odaklanmak

Büyümenin ve etkileşimin sihirli bir formülü olduğuna dair sosyal medya evrenin ortak bir görüş vardır. Gerçek şu ki etkileşimi yüksek bir topluluk ve marka savunucuları yaratmak çok büyük emek gerektiriyor.

Büyüme ve etkileşim oranları birçok faktörün sonucudur ama hangi aktivitelerin üzerine odaklanılması gerektiği konusunu halletmek sosyal medya pazarlamasında zor bir şeydir.

Öneri

Öncelikleri belirlerken, Brian Balfour’un Büyüme Makinesi’ne atıf yapmak son derece yararlı olacaktır. Brian der ki birçok pazarlamacı büyüme süreci yaratmaktan ziyade önce taktiğe odaklanır.

“Önce taktik belirlemek, at arabasını attan önce koymaya benzer. Ölçülebilir, tahmin edilebilir ve tekrar edilebilir bir büyüme makinesine ihtiyacınız vardır.”

– Brian Balfour

En önemli nokta bir büyüme sürecine sahip olmak ve her ne olursa olsun ona sadık kalmaktır. Kanallarınızı, takipçilerini ve pazarınızı iyi bilin ve her durumda stratejik kararlarınızı onlardan öğrendikleriniz ışında verin. Böyle yapmak en önemli şeylere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yorum yok

Yorum Yaz