Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram kullanıcı sayısı, platformun 2010 yılında kurulmasından itibaren katlanarak arttı ve artmaya da devam ediyor. 2010 yılından beri Instagram’da tasarım, fonksiyonellik, filtre tercihleri ve reklamcılık açısından durmaksızın, sayısız yenilikler yaşanıyor.

Instagram’daki kullanıcı tabanı genişledikçe reklamcılık açısından imkanlar ve reklamların etkisi de arttı. Instagram reklamları, Facebook’un Instagram’ı satın almasından bir yıl sonra başladı. Sponsorlu fotoğraf reklamlarının platforma entegre edilmesi 2013’ün sonunu buluyor. Instagram’da ilk kez reklam verilmeye başlandığında henüz 180 milyon kullanıcı bulunmaktaydı. Yaklaşık bir sene sonra video reklamlar devreye girdi. Mart 2015’te ise atlı karınca ve tıklanabilir içerik reklamları görücüye çıktı.

Facebook’un Instagram yatırımı meyvelerini vermeye başladı. Platform, Facebook’a geçtikten sonra hem senede ortalama 100 milyon yeni kullanıcı kazandı hem de satacağı reklam formatları çeşitlendi.

En nihayetinde Instagram bugün 500 milyon kullanıcıyı çoktan aştı ve dünyanın en büyük 6. sosyal ağı oldu. Birçok kullanıcı deneyimi araştırmasına göre en heyecan verici ve pozitif sosyal ağ olarak kabul ediliyor. Şüphesiz, bu dinamik mecra Türk reklamverenler için de eşsiz fırsatlar sunuyor.

Instagram içerik stratejinizin haricinde, reklam vermek çalışmalarınız daha geniş kitleler tarafından görülmesini ve bilinmesini sağlayacaktır. Reklam dijital pazarlama stratejiniz için iyi bir seçenek çünkü Instagram’da aylık 500 milyon aktif kullanıcı var. Aylık aktif kullanıcı sayısı bakımından ise Türkiye ayda 16,3 milyon kullanıcıyla ABD, Rusya ve Brezilya’dan sonra 4. sırada. Her gün Instagram’da 80 milyon fotoğraf paylaşılıyor.

Instagram’da reklam vermenin temel faydaları nelerdir?

 1. İşletmeniz için müşteri adayı elde edersiniz,
 2. Hedef kitlenize doğrudan dokunur ve yüksek marka bilinirliği elde edersiniz,
 3. Web sitenize, blogunuza, e-ticaret sitenize doğrudan trafik çekersiniz,
 4. Tıklama başına ödeme yaparsınız,
 5. Reklam kampanyalarına dilediğiniz zaman başlar ve dilediğiniz zaman son verirsiniz.

 

Instagram reklamcılığında yapılan en temel hatalar nelerdir?

Instagram’da dikkat edilmesi gereken en temel nokta reklam hedeflemesini doğru yapmaktır. Ürün, hizmet ve markanızla alakası olmayan hedeflemeler para kaybetmenize, negatif geri dönüşler almanıza ve çabalarınızın yok sayılmasına sebep olur.

Harekete geçirici mesaj barındırmayan reklamlar da hedef kitlenizden arzu ettiğiniz aksiyonları almanızı güçleştirecek ve kaynaklarınızı israf etmenize yol açacaktır.

Düşük kaliteli görsel ve videolar hedef kitleniz üzerinde asla etkili olmayacaktır.

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 1. Başkalarından kolayca ayrışan bir markaya ve ürüne/hizmete sahip olmalısınız.
 2. Yüksek kaliteli ve dikkat çekici marka görselleriniz olmalı.
 3. Instagram reklamlarını ayarlamak için bir Facebook sayfanız olmalı.
 4. Harekete geçirici mesajınızın tıklanmasıyla açılacak (bu mesaja uygun) bir açılış sayfasına (kendi sitenizde) belirlemelisiniz.
 5. Her ne kadar zorunlu olmasa da, mecranın dinamiklerini kavramak ve bundan yararlanmak için aktif olarak kullandığınız bir Instagram hesabınızın olmasında da fayda var.

 

Instagram Reklam Hedeflerinizi Belirleyin

Burada reklam vererek ne elde etmek istiyorsunuz? Markalar genel olarak aşağıdaki hedeflerden bir veya birkaçına ulaşmak için reklam kampanyası düzenlerler.

 1. Web site trafiği elde etmek,
 2. Web site dönüşümleri elde etmek,
 3. Sayfa gönderilerindeki etkileşimleri artırmak,
 4. Yeni sayfa beğenileri kazanmak,
 5. Uygulamanızın indirilmesini sağlamak,
 6. Uygulamanızdaki angajman oranlarını iyileştirmek,
 7. Yerel pazarlama ile farkındalığı artırmak,
 8. Etkinlik tanıtımları yapmak,
 9. Yarışmalar düzenlemek, indirim kuponları dağıtmak, teklif yapmak,
 10. Video görüntülemelerini artırmak,
 11. Müşteri adayı kazanmak.

 

Hedeflerinize uygun olan reklam formatını seçip, bu formatta yaratıcı reklamlar hazırlatarak işe devam edeceksiniz. Reklam formatları sabit fotoğraflı reklam, video reklam, atlı karınca reklamı olabilir. Bu formatlardan hangisinin daha uygun olacağına karar vermelisiniz.

Instagram reklam yayıncılığı hakkında aklınızda bulunması gerekenler:

Reklamlarınızı yükledikten sonra Instagram, reklamlarınızı değerlendirmeye alacak ve en geç 24 saat içinde onay verip vermediğini belirtecek. Reklamlarınızın bazı durumlarda onaylanmama ihtimali de var. Fakat, endişe etmenize hiç gerek yok. Reklam yayıncılık politikalarına uygun yeni reklamlar yükleyerek sorunu halledebilirsiniz.

Reklam görsellerinizde metin oranının %20’yi geçmemesine çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde reklamınız onaylanmayacak ya da gösterim sayısı azalacaktır.

Ayrıca yaş sınırlaması gerektiren ürün ve hizmetlerle ilgili kuralları takip etmelisiniz.

Reklamlarınızda Facebook sayfanızın tanıtımını yaparken Facebook markasının logo kullanım kısıtlamalarına dikkat etmelisiniz. Örneğin F harfi büyük yazılmalı. Facebooks gibi çoğu hal kullanılmamalı. Facebook logosunu taklit eden logolar yer almamalı.

Instagram reklamcılığı hakkında merak ettikleriniz mi var?

Markanız için Instagram reklamlarından nasıl yararlanabileceğinize dair profesyonel desteğine mi ihtiyaç duyuyorsunuz?

B4Mind Marka Danışmanlığı’na hemen şimdi ulaşın!

Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından da bize iletebilirsiniz!

17 Yorumlar
 • Jan Merdinyan
  7 Haziran 2018 at 12:02

  Merhaba … instagramda tanıtım yapıyorum fakat tıklama sıfır izleme sıfır olarak görünüyor ve hiç bir işe yaramıyor bir yerlerde hata var nasıl düzeltebiliriz bu hatayı ?

 • TALHA TOSUN
  23 Eylül 2018 at 00:42

  MERHABA BEN İNSTAGRAMDAN TANITIM YAPTIM DAHA SONRADAN KARTIMDAKİ BÜTÜN PARAYI ÇEKTİM VE GERİ YÜKLEDİM ANCAK BUNU YAPTIĞIM İÇİN TANITIM KREDİ KARTINDAN PARA ALMIYOR VE 12 LİRA BORÇLU GÖZÜKÜYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUN Bİ SIKINTI ÇIKARMI??

 • Yasin Caner
  28 Eylül 2018 at 14:18

  Merhaba ben 90₺lik bir tanıtım yaptım oldu ama parayı çekmedi sorun ne acaba yardımcı olursanız sevinirim.

 • Baris
  2 Ekim 2018 at 00:29

  Merhaba, ben facebooktan instagrama reklam verdim fakat kendi sayfamda post olarak degil sponsorluk olarak cikiyo. Kendi sayfamda reklamda donen postum gOzukmuyor..

  • B4Mind Marka Danışmanlığı
   2 Ekim 2018 at 20:51

   Barış Bey,
   Yayınlanmış bir gönderiyi öne çıkarmıyorsanız reklam görseliniz yalnızca reklamda görüntülenir. İstediğiniz gönderiyi ayrıca sayfanızda paylaşabilirsiniz.

 • Merve
  4 Ekim 2018 at 00:20

  Merhaba, instagramda fotoğrafıma sponsorlu tanıtım yaptım. Örnek olarak 1 gün / 1 $ seçtim. Tıklanma başına ulaştığı kişi sayısı ile çarpılmayacaktır umarım.

  • B4Mind Marka Danışmanlığı
   4 Ekim 2018 at 03:08

   Harcadığınız para belirlediğiniz günlük bütçeyi eğer aşarsa çok cüzzi bir miktarda aşar. Günde 1 dolar bütçeniz varsa ayda mutlaka 30 dolar harcarsınız. Ama bazen duruma göre günde 1,2 dolar bazense 0,8 dolar harcanır. Netice itibariyle 30 günün sonunda ortalamayı hedeflediğiniz günlük bütçede tutarsınız. Tıklama başı maliyet ise belirlediğiniz bütçenin sınırları içinde kalır.

 • Asuman
  9 Ekim 2018 at 23:53

  Merhaba ben instagramda daha önce 2 kez reklam verdim onaylandı.Ancak şimdi hiçbir reklamı onaylamıyor.Yardımcı olurmusunuz*

 • Emir
  12 Kasım 2018 at 02:39

  Merhaba sadece instagram profilim için tanıtım yapabilirmiyim ?

 • özlem
  15 Kasım 2018 at 14:21

  MERHABA İNSTAGRAMDA SPONSORLU REKLAM VERİYORUM AMA BEKLEDİĞİM GERİ DÖNÜŞÜ ALAMIYORUM BEĞENİ GELİYOR AMA TAKİBE ALAN OLMUYOR REKLAMI OTOMATİK YAPMIYORUM HEDEF KİTLEYİ KENDİM BELİRLİYORUM EN İYİ SONUCU OTOMATİK SEÇİMDE Mİ YOKSA HEDEF KİTLETYİ KENDİMİZ BELİRLEYERK Mİ ALIRIM

  • B4Mind Marka Danışmanlığı
   19 Kasım 2018 at 13:41

   Kampanyanız için reklam hedeflemesi yapmak doğru bir yol. Ancak duruma göre otomatik seçimler de gözden kaçırdığınız ya da yeni bir fırsat olan potansiyel kişileri hedeflemeye dahil etmenizi sağlayabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu yapacağınız tüm kampanya hedeflemelerinde performansı kısa bir test süresiyle gözlemlemek olacaktır.

Yorum Yaz