Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Kişisel Markalaşmaya Nasıl ve Nereden Başlamalısınız? [Checklist]

Kişisel Markalaşmaya Nasıl ve Nereden Başlamalısınız? [Checklist]

Kişisel markalaşma son yıllarda birçoğumuzun aklında ve uzun vadeli profesyonel hedeflerimizin arasında yer alıyor.

Anlatacakları olan ve farkını ortaya çıkarmak isteyen birçok profesyonelin kişisel markalaşmaya nasıl ve nereden başlamak gerektiğine dair yoğun bir arayış içerisinde olduğuna şahit oluyoruz. Yıllardır bu sektörde yer alan bir marka danışmanlık şirketi olarak biz de zaman zaman kişisel markalaşmaya dair sorular alıyor ve bu yöndeki talebin artışına seviniyoruz.

Bu makalemizde, kişisel markalaşmaya sıfırdan başlamak isteyen profesyoneller için, markalaşmaya giriş niteliğindeki temel bilgilere değindik ve hızlıca eyleme geçebilmelerine yardımcı olacak bir checklist hazırladık. (Yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz)

Hemen vakit kaybetmeden başlayalım.

 

Markalaşmak Nedir?

Markalaşmak bir farklılaşma ve ayrıcalıklı kalma mücadelisidir. Temelinde, kurumsal markaların da, kişisel markaların da asıl gayesi budur. Markalaşmanın şirketlere yararı ne kadarsa, kişilere de en az o kadar, hatta daha fazlasıdır. Dolayısıyla, kişisel markalaşmaya kurumsal markalaşmak kadar ciddiyetle yaklaşmanız gerekir.

Marka olmak, reklam ve pazarlamaya daha az kaynak ayırmanıza, değerlerinizi etkili biçimde aktarmanıza, marka mesajlarınızı daha akılda kalıcı biçimde vermenize, daha kolay satış dönüşümleri elde etmenize, daha çok getirisi olan müşteriler kazanmanıza, ürün veya hizmetlerinizin daha yüksek fiyata alıcı bulmasına, müşterilerin sizi tekrar tercih edilebilir olarak görmesine (müşteri sadakati) katkı sağlar.

 

Kişisel Markalaşma Nedir, Neden Önemlidir?

Kişisel beceri, deneyim ve değerlerinizi profesyonel olarak sunduklarınızın içine katarak, benzersiz bir değer önermesinde bulunmaya ve hedef kitlenizin zihninde elde ettiğiniz ayrıcalıklı konumu korumaya yönelik iletişim süreçlerinde bulunmaya kişisel markalaşma denir.

Neden kişisel bir marka olmaya yatırım yapmalısınız? Bu soruya tatmin edici bir cevap vermeden yapılacak her türlü öneri havada kalacaktır. Çünkü kişisel markanızın ilk müşterisi sizsiniz! İlk önce kendinizi ikna etmelisiniz ki, sonrasında müşterilerinizi de ikna edebilesiniz.

Marka olmanın yukarıda değindiğimiz klasik getirilerinin yanı sıra, kişisel bir marka olmak, yeni bağlantılar kurmanıza, mevcut bağlantılarınızın güçlenmesine, sektörde aranılır/hatırlanır olmanıza, iş yerinizde çalışma arkadaşlarınız tarafından daha saygıdeğer görülmenize ve en önemlisi alanınızda fikir önderi olarak kabul edilmenize kapı açar.

Nihayetinde ise mutlak bir güvenilirliğe sahip olursunuz. Güven, kısa, orta ve uzun vadede rekabet avantajı sağlamanın en etkili yöntemidir.

 

Kişisel Marka Olmak Başka Neler Kazandırır?

Buraya kadar değindiğimiz getirilerinin haricinde, kişisel marka olmanın şöyle somut getirileri daha vardır. Kişisel marka olmanın;

 • Ropörtaj teklif edilme,
 • Konuşmacı olarak davet edilme,
 • Eğitmen olarak talep edilme,
 • Yazarlık yapma,
 • Partner olma,
 • Reklam yüzü olma,
 • Yeni iş teklifleri alma ve buna benzer son derece somut getirileri vardır.

 

Kişisel Bir Marka Olmanın Adımları

Kişisel markalaşmaya nasıl ve nereden başlamalısınız? İşte, yazımızın bu kısmında atmanız gereken somut adımlar yer alıyor.

 

Marka Stratejisi

 1. Kendizi ifade eden, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatan doğru bir konumlandırma ifadesi (positioning statement) belirleyin.
 2. Arama motorlarında hangi anahtar kelimeler sorgulandığında bulunmak istediğinizi tespit edin. Bunu yaparken seçtiğiniz anahtar kelimelerin yeterli sayıda ve arama hacminin tatmin edici bir düzeyde olmasına dikkat edin.
 3. Sizi başkalarından ayıran, farklılaştıran ve öne çıkaran özelliklerinizin üzerinde durun. Bu noktaları artırmaya çalışın. Bu farklılıkları yeni tanıştığınız birine otuz saniyede, ikna edici ve kolayca anlaşılır biçimde aktaracak şekilde formüle edin.
 4. Hedef kitlenizi doğru tarif edin. Onları daha yakından tanımaya çalışın. Hayatlarına nasıl bir katkı yapabileceğinize odaklanın. Onların duymak istediklerini kendi üslubunuzla söyleyin.
 5. Deneyimlerinizi ve anlatmak istediklerinizi hikayeleştirin. Anlatımlarınızda sıfat ve isimlere değil, fiillere odaklanın.
 6. Duygularınızı ortaya koyun ve mutlaka duyguları harekete geçirmeye çalışın. İnsanları yaptıklarınız ve yapabileceklerinizle iyi hissettirin.
 7. Anlatıklarınız ile yaptıklarınızın tutarlı bir ilişki içinde olmasına önem verin.
 8. Konumlandırma ifadenizi her fırsatta tekrarlayın.
 9. Daha önce profesyonel bir ilişki içinde olduğunuz markalara atıf yapın.
 10. Etkileyici görünmeye çalışmayın, öyle olun!

 

İletişim Stratejisi

 1. Kolayca ulaşılır ve erişilebilir olun. Hedef kitlenizin size ulaşabileceği iletişim kanallarının sayısını artırın. Bu kanalları akılda kalıcı kılın.
 2. Dijital pazarlama kanallarına mutlaka yatırım yapın. Dijitaldeki etki gücünüzü reelde de test edin. Dijitalin sizi yanıltmasına izin vermeyin.
 3. Kişisel bir web sitesine sahip olun. Hedef kitlenizin sizin hakkında bilmek isteyebileceği her şeye cevap veren, doyurucu bir site hazırlayın.
 4. Kişisel bir blog açın ve düzenli olarak makale yayınlamaya çalışın. Yayınladığınız makaleleri mümkün olduğunca fazla sitede tanıtın, paylaşın ve paylaşılmasını/yorumlanmasını isteyin. Yazmanın herkes için aynı kolaylıkta olmadığının farkındayız. Yazmak zor geliyorsa video çekin.
 5. 10-12 arasında sosyal medya profili açın. Profillerinizi titizlikle hazırlayın. Mümkün olduğunca aktif tutmaya çalışın. Böylece birileri sizin adınızı arama motorlarında arattığında ilk sayfanın tamamını kendiniz kontrol edebilirsiniz. Başvurabileceğiniz siteler:
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • YouTube
  • SlideShare
  • Tumblr
  • Medium
  • Pinterest
  • Instagram
  • Quora
  • About.me
 6. Dijital kanallarınızı ve diğer iletişim bilgilerinizi içeren kartvizitler bastırın.
 7. Kendinizden bir “marka” olarak asla bahsetmeyin. Kendinizden üçüncü şahıs gibi söz etmeyin.
 8. Konumlandırma ifadenizi tekrar ederken abartıya kaçmayın. Aynı laflarla insanları sıkmayın.
 9. Rakiplerinizi kötüleme, onlara çamur atma, yaptıkları çalışmaların niteliğine yönelik şüpheler uyadırma gafletine düşmeyin.
 10. Yalnızca ve durmadan kendiniz hakkında konuşmayın. Problemi, getireceğiniz çözümü ve katacağınız değeri anlatın.
 11. Bugün kendinizi anlatırken kullandığınızı, bir hafta sonra değiştirmeyin.

 

Lütfen görüş ve sorularınızı aşağıdaki formdan bize iletmeyi unutmayın!

Kendi kişisel markanızı oluşturmak için bir marka danışmanına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. B4Mind Marka Danışmanlığı olarak sizi dinlemeye hazırız. Bize hemen info@b4mind.com adresinden veya canlı destekten ulaşabilirsiniz!

Yorum yok

Yorum Yaz