Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Psikolojik Faktörler

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Psikolojik Faktörler

Sade, yaratıcı ve akılda kalıcı bir logo, markanızı insanların zihnine kazımanın en kestirme yollarından biridir.

Logo tasarımındaki psikolojik noktalar, insanların logonuzu gördüğünde çeşitli duygusal çağrışımlar yapmalarını sağlar.

Alışveriş yaptığımız her an belirli duygu durumlarının içindeyizdir. Satın alırken mutlu, üzüntülü, heyecanlı, emniyetli ve benzeri birçok yoğun duygu hissederiz. Logonuz buna benzer duyguların açığa çıkmasına yardımcı olabilir.

Markanıza logo tasarımı yaparken (yaptırırken) nelere dikkat etmelisiniz? Logo tasarımında psikolojinin rolü nedir? Yazımızın devamında bu sorulara cevaplar arayacağız.

HEDEF KİTLENİZİ ANLAYIN

Logo tasarım psikolojisinden anlamak için, logonuzu kimlere hazırladığınızı bilmek zorundasınızdır.

Aynı şeyi gören farklı insanların, gördükleri şey hakkında hissedecekleri de farklı olacaktır. Eğer ürünleriniz genç kuşaklara hitap eder nitelikte ise logo tasarımınız da haliyle o kitlenin psikolojisi göz önünde bulundurularak (taze, canlı ve parlak tasarımlar) yapılmalıdır. Eğer işletmelere yönelik çözümler sunuyorsanız, hedef kitleniz erişkin insanlardan oluşacağından, bambaşka bir yaklaşım bu kitlenin hoşuna gidebilir.

Tasarımlarınızı çok fazla sınıf eksenlioluşturmamaya dikkat edin. Yalnızca belli sosyo-ekonomik ve kültürel arkaplana sahip insanlara hitap eden bir logoya sahip olmak, toplumdakendini bu kompartımanlara çok da yakın hissetmeyenlere nahoş gelecektir.

Örneğin, logonuz yalnızca zenginlere, belli bir etnisiteye ya da dini gruba hitap ediyorsa, bu durum başkalarında farklı tepkilere neden olabilir.

LOGO TASARIM “TRENDLERİNE” KAPILMAYIN

Gençlerin bayılacağı, “modaya uygun” logo hazırlamak son derece harika bir fikir olabilir! Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu olmalıdır ki moda geçicidir. Şu anda insanları çok heyecanlandıran bir şey, altı ay sonra analitik felsefe dersi almak kadar sıkıcı bir hal alabilir!

Logonuzda tabi ki güncel akımlardan parçalara yer verebilirsiniz ancak bunu yaparken seçici olmalı ve bugün “popüler ve moda” olanın ne kadarının birkaç sene sonra hatırlanacağının hesabını yapın!

Unutmayın ki logonuzu görücüye çıkardıktan sonra insanlar sizi o logoyla özdeşleştirecek. İnsanlardaki algınızı yeni bir logoyla hemen değiştirmek kolay değildir.

DOĞRU RENK KOMBİNASYONLARI KULLANIN

Logo tasarımınız için yapacağınız doğru renk seçimi, yazı tipi seçiminizle beraber, potansiyel müşterilerinizle markanız arasında bağlantı kurabilir ve onların üzerinde duygusal etkiler bırakabilir.

Birçok şirket renk seçimi yaparken kişisel tercihlerine göre yapıyor ve bundan dolayı logolarıyla müşterilerinin bilinçaltına yanlış mesajlar veriyor.

Araştırmalara göre renkler yalnızca duygu durumumuza değil aynı zamanda satın alma arzumuza etki ediyor.

Online alışveriş mecralarında, reklamlarda ve pazarlama kampanyalarında kullanılan bir renk spektrumu, satın alma motivasyonumuzu %80’e kadar değiştirebilir!

Renkler çoğu zaman öznel bir etkiye sahiptir ancak bazı renklerin evrensel olarak kabul gören etkileri vardır. İşte bunlardan bazıları:

Mavi: Markaların sıkça kullandığı bir renktir. İnsanları sakinleştirici etkisinin yanı sıra, güven ve başarı hissi veren özelliği bulunmaktadır. Risksiz bir renktir çünkü neredeyse hiçbir kültürde negatif anlamı yoktur, negatif hisler vermez. Çok farklı sektörlerden ve faaliyet alanlarından markaların bu renge başvurmasının sebeplerinden biri budur. Örneğin Samsung, Intel ve HP mavi logolara sahiptir.

Siyah: Renk teorisinde ve logo tasarım psikolojisinde gücü ve otoriteyi temsil eder. Adidas, Nike ve Hugo Boss siyah logoludur.

Gri: Nötr bir gölgesi vardır. Diğer renklerle çok uyumlu olduğu için fazlasıyla tercih edilmektedir. Anlam açısından siyah renge yakındır. Aynı zamanda hem otoriteyi hem de alçakgönüllülüğü temsil eder. Örneğin Apple gri logo kullanmaktadır.

Beyaz: Saflığı temsil eder. Mükemmelliği, basitliği ve masumiyeti içinde barındırır. Daima ikinci bir renkle kullanılır. Bu sebeple seçilecek ikinci renk çok önemlidir.

Yeşil: Yaşamı, doğamı ve yenilenmeyi temsil eder. Saygı ve barışı anlatır ve çoğu zaman finans, güvenlik ve tabiatla ilişkilendirilir. Tabiat dostu bir renktir. Dünyaca ünlü bira markası Heineken ve Greenpeace yeşili logolarında kullanır.

Kahverengi: Ağacın gövdesini anımsattığından kahverengi de tabiatı sembolize eden bir renktir. Sıcak bir renktir ve çok fazla dikkat çekmeyen yapısı vardır. Sadelik, basitlik ve uyum hissi verir. Aynı zamanda ciddiyet ve sorumluluk duygularını da besler. Bu sebeple birçok inşaat firması, emlak şirketleri ve hukuk büroları logolarında kahverengi kullanır. UPS kahverengiyi çok iyi kullanan bir markadır.

Sarı: Göz kamaştırıcı bir renktir ve çoğu kez dikkat çekmek için kullanılır. Basit ve çocuksudur. Aileye hitap eden şirketlerde, (su parkları, aile restoranları, oyuncaklar..) sıkça kullanılır. Örneğin McDonalds yıllardır sarı –kırmızı logo kullanmaktadır.

Kırmızı: Çok güçlü duyguları uyandırıcı bir renktir. Enerjik ve dikkat çekicidir. Birçok restoran iştah açması için kırmızı rengin tonlarını kullanmaktadır. Red Bull, Coca Cola ve Disney çok iyi örneklerdir.

AŞIRIYA KAÇMADAN BENZERSİZ FONTLAR KULLANIN

Eğer kullanacağınız logoda metin bulunuyorsa, seçeceğiniz yazı karakterine çok dikkat etmelisiniz. Dikkat çekmek, yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarmak ve marka kişiliğinizi yansıtabilmek için standart fontlardan uzak durun. Seçeceğiniz “benzersiz” bir yazı karakteri insanların duygularına etki edecektir.

Yumuşak hatlara sahip olan fontlar rahatlık, sakinlik hissi verirken, keskin hatlara sahip olan fontlar enerjik ve heyecanlı hissettirir. En önemli husus, yazı karakterinizin kolay anlaşılır, kolay okunur olmasıdır.

Yazı karakterinizin ufak boyutlarda da rahatça okunduğundan emin olun!

LOGO BASİT OLMALIDIR

Bir logo kolayca okunmalıdır, aşırı detaylı ve karmaşık olmamalıdır. Bu demek değil ki logonuz minimalist özellikte olsun. Ancak aradaki nüansı iyi yakalamanız gerekir.

Logonuz ne kadar kolay anlaşılır olursa, insanların logonuza karşı pozitif duygular beslemesi de o kadar mümkün olur. Logoda çok fazla metin varsa, aşırı sayıda detay bulunuyorsa, zor okunur bir yazı karakteri varsa insanların logonuz (ve sizin için) pozitif duyguların beslemesini beklemek hayalcilik olur.

Dikkat ederseniz, global ölçekteki en büyük 100 markanın logolarının çoğunlukla basit ve ikonik tasarımlardan oluştuğunu göreceksiniz.

LOGONUZ ORJİNAL OLMALI

Yani emsalsiz ve rakiplerinizden sizi rahatça ayırt edecek nitelikte. Orjinallik sizi farklılaştıracak, rekabette sizi özel bir yere konumlandıracaktır.

Orjinal logolar üretebilimek için orjinal fikirlere sahip olunması gerekir.

İYİ BİRİ LOGO ZAMANA DİRENMELİDİR

İyi bir logo her daim iyi görünür. Zamana direnebilmek için klasik tasarımlardan şaşmayın.

Logonuz üzerinde çok iyi düşünülmüş olmalıdır.

DOĞRU ŞEKİLLER KULLANIN

Tasarımda yararlanacağınız geometrik şekilleri doğru seçin. Yuvarlaklardan, kare, üçgen ve çizgilerden yararlanabilirsiniz.

  1. Yuvarlak: Devamlılık, entegrasyon ve mükemmellik,
  2. Kare ve Üçgen: Ciddiyet, istikrar ve güvenilirlik,
  3. Çizgiler: Dikey çizgiler güç, yatay çizgiler sakinlik ve güven algısı yaratır.

 

Yeni bir logo tasarımı için profesyonel desteğe mi ihtiyacınız var? B4Mind Marka Danışmanlığı’na hemen ulaşın!

Yorum yok

Yorum Yaz