Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Mesajı Sıkça Tekrar Et, Daha Çok Kazan!

Mesajı Sıkça Tekrar Et, Daha Çok Kazan!

The Beatles, tüm zamanları en çok satan grubu.

Kaydettikleri en çok satan single ise She Loves You şarkısı.

Harika bir grup ve harika bir şarkı değil mi? The Beatles’ın bu şarkısını yüz milyonların ezberlemesini sağlayan ne olabilir?

O meşhur şarkıyı biliyor olmalısınız. “She Loves You” şarkısının en çok hangi kısmını hatırlıyorsunuz? Aklınızda en çok neresi kaldı? Muhtemelen sıkça tekrar eden “She Loves You, Yeah Yeah Yeah!” aklınızda kalmış olmalı. Peki ama neden?

USC Marshall ve Bocconi üniversitelerinden bir grup bilim adamının tüm zamanların en çok satan albümleri üzerinde yaptığı çalışmaya göre, bir şarkıda sıkça tekrar eden kelimeler kavrayışı artırıyor. Haliyle bu da daha fazla akılda kalıcılık ve daha büyük bir pazarlama başarısı sağlıyor.

Başka bir deyişle beynimiz tekrar eden kelimeleri daha kolay kavrıyor. Araştırmaya göre hit olan parçalarda farklı zamanlarda yapılan tekrarlar yerine, içinde belli frekanslarda gerçekleşen tekrarlar yer alıyor. Bu farklı zamanlı tekrarların etkisiz olduğunu göstermiyor. Nitekim bu tarz bir tekrarın da etkili olduğunu gösteren başka araştırmalar var.

Peki, daha hızlı ve kolay kavranmak ile daha çok ürün ve hizmet satmanın arasında nasıl bir ilişki var?

Psikolog Robert Zajonc’ın araştırmasına göre belli anlamsız simgeleri tekrar tekrar gören denekler, daha önce görmedikleri benzer anlamsız semboller yerine, daha önce sıkça gördüklerini tercih ediyorlar. Yani, beynimiz kolayca kavrayıp işleyebileceği şeyleri, nispeten daha zor kavrayabileceği şeylere tercih ediyor. Tıpkı daha kolay teleffuz edilebilen isimlerin daha zor anlaşılanlara göre kulağa daha güvenilir gelmesi gibi.

Bir diğer araştırma da bu sonuçları destekler nitelikte; öyle ki, daha kolay kavranılan şeyler çok daha hızlı biçimde tercih ediliyor.

Daha Akıcı Olun

Tüm bu bilimsel bulguları nasıl satış performansımızı artırmak için kullanabiliriz?

Kolay Adlar Bulun

Markanız ve ürünleriniz için söylenmesi daha kolay isimler seçin. Hem söylenmesi hem de kavranması daha kolay ve daha önce hiç kullanılmamış isimler bulmak elbette kolay değil. Ancak uzun bile olsa bu tür isimleri tercih edin.

Kafiye Kullanın

Şarkılarda tekrar eden kelimelerin ortak özellikleri aynı zamanda kafiyeli olmasıdır. Bu yüzden tekrar ile kafiyeyi birbirinden ayırmak mümkün değil. Sloganlarınızda ve harekete geçirici mesajlarınızda kafiyelere yer vermek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sık Sık Tekrar Edin!

Ne kadar çok markanızı, ürününüzü veya sloganınızı tekrar ederseniz, o kadar çok akıcı ve akılda kalıcı olursunuz.

Tekrar etmek The Beatles’ın milyonlarca albüm satmasına yardımcı oldu. Daha fazla ürün ve hizmet satmanıza neden yardım etmesin ki? The Beatles dışında birçok ünlü markanın bu yöntemi kullandığına birçok kez şahit olduk.

Marka mesajınızı birçok dijital kanalda daha fazla görünür ve erişilebilir kılarak, akılda kalıcı tekrarlar yaparak satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazlası bilgi almak için “Marka Pazarlamasına Giriş” makalemizi okuyabilir; soru ve görüşlerinizi nöro pazarlama ajansı B4Mind’a şu linkten iletebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yaz