Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Nörobilimin Reklamcılığa Uyarlanışı

Nörobilimin Reklamcılığa Uyarlanışı

Nörobilim kelimesi, gün geçtikçe değerini ve etkisini kanıtlamaya devam ediyor. Bu terim kendini kanıtlamaya başladıkça hayatımızda özel bir yer ediniyor ve dolayısıyla pazarlamacıların odak noktası haline geliyor. Son bir kaç ayda yapılan araştırmaların ardından ilk harekete geçen markalardan biri Porsche oldu.

911 GT3 model spor araba tanıtımını nörobilimden faydalanarak yapan Porsche, getirdiği bu yenilikçi reklam filmiyle oldukça ilgi çekti. Aynı zamanda bir deney niteliği taşıyan bu reklam filminde bir gönüllü önce bir savaş uçağına, ardından Porsche 911 GT3’e bindirildi ve beynindeki aktiviteler izlendi. Savaş uçağında hava akrobasisi yapıldığı sırada beyinde aktifleşen bölgelerle Porsche kullanılırken aktifleşen bölgelerin hemen hemen aynı olduğu gözlemlendi.

Bu eğlendiren ve sorgulatan reklam filmini buradan izleyebilirsiniz:

 

Böyle bir deneye dayanan bu reklam filmi haliyle en alakasız gözlemciye bile mantıklı ve inandırıcı görünüyor. Pek çok motor endüstri sitesi bu reklam filmini farklı platformlarda paylaştı. Porsche bu reklama sitesinde yer verirken “Gelmiş geçmiş en ekstrem G-force testi” olarak bahsetti.

Bu eğlenceli reklam filmi tüketiciye her ne kadar hoş görünse de, bilimsel olarak bakıldığında doğruluğu ne yazık ki tam olarak kesin değil. Reklamda kullanılan EEG başlığı hareket halinde beyin fonksiyonlarını gözlemleye yarar. Ancak gülme, bağırma gibi anlarda kesin bir gözlem yapılamayabilir. Bu nedenle görsel olarak çok ilgi çekici bir reklam olmasına karşın verdiği bilgiler kesin değil. NeuroBollocks’a göre eğer gelişmiş EEG cihazları bu beyin fonksiyonlarını daha kesin bir şekilde ölçebilseydi bile EEG teknolojisiyle reklamda bahsedilen dopamin seviyeleri gözlemlenemezdi. Ayrıca reklamda adı geçen bilim adamı da hayali bir kurmacadan ibaret.

Her şeye rağmen, bu reklam filmi tüketici odaklı hazırlanmış bir video olduğundan dolayı amacına ulaşmış durumda. Uzun zamandır öngördüğümüz gibi pazarlamanın en etkili aracı haline gelen nörobilimle ilgili gelişmeleri blog sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yaz