Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Satışları Arttırmanın Yolu Bulundu. Tekrar, Tekrar ve Tekrar!

Satışları Arttırmanın Yolu Bulundu. Tekrar, Tekrar ve Tekrar!

Efsane müzik grubu The Beatles’ı günümüzde bilmeyen yoktur. The Beatles’ın en çok satan albümlerinden biri “She Loves You” parçasıydı. Evet şarkı çok güzel ama bu başarının ardında sadece sözlerin ve melodinin güzel olması yatmıyor.

Bir an gözlerinizi kapatın ve şarkının en çok aklınızda kalan kısmını düşünün. Muhtemelen en çok tekrarlanan nakaratı “Yeah, yeah, yeah.” kısmını hatırlıyorsunuz….

Billboard son 50 yılın en çok satanlar listesine göre bu tekrarlama, şarkının popülaritesindeki önemli bir faktör olmuş. Bilim adamlarına göre bu tekrarlamaların fazla oluşu, parçanın 1 numaraya yükselişini hızlandırarak garip bir şekilde Top 40’ta kalmasını sağlamıştır.

Tekrarlamak Neden Önemli?

Bilim adamları tekrarlanan kelimelerin insana daha yakın geldiğini düşünüyor. Daha doğrusu, beynimiz tekrarlanan kelimeleri daha kolay işleyebiliyor. Bu nedenle, hit şarkılar genellikle sözcük tekrarı olan şarkılar oluyor.

Tüm bunların satışlarla alakasına gelecek olursak… Beyin kendine yakın gelen şeyleri daha çok tercih ediyor. Bu yüzden tekrarlanan şeylere olan eğimi normalden daha fazla oluyor. Yapılan bazı deneylerle aynı strateji satışlara uyarlandığında benzer sonuçlar elde edildiği görülmüş. Kolay anlaşılabilen, söylerken akıcılık sağlanabilen tanıtımların karar verme sürecini de hızlandırıldığı anlaşılmış.

Peki Bu Akıcılık Nasıl Sağlanır?

Marka ve Ürün İsimleri – Söylenmesi kolay isimler seçin. “.com” domaininin azalmasıyla beraber gxtnr.com gibi bir alan adı almaktansa uzun olsa bile akıcı bir alan adı bulmaya çalışabilirsiniz.

Kafiye Kullanın – Marka sloganınızda kafiye kullanarak akıcılığı sağlayabilirsiniz. Mesela Jaguar’ın sloganı “Grace. Space. Pace.” güzel bir örnek.

Sürekli Tekrarlayın – Markanızı, ürününüzün adını, sloganınızı, kısaca neyi tanıtmak istiyorsanız onu sürekli telaffuz edin. Sürekli tekrarladığınız isim bir süre sonra insanların akıllarına yerleşecek ve ismini duydukları zaman diğer ürünlerden daha tanıdık ve güvenilir gelecektir. Eğer sürekli tekrar gerekli olmasaydı zaten pazar lideri olan Coca-Cola gibi şirketler neden hala en büyük reklam harcamalarını yapsınlar?

Bizde B4Mind’da psikoloji ile pazarlamayı birleştirerek nöro-pazarlama yöntemleri ile en doğru mesajın hedef kitlenizin aklında en doğru şekilde yer etmesi konusunda size destek oluyoruz.

 

Yorum yok

Yorum Yaz