Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Anti-SEO Nedir, En Sık Maruz Kalınan Anti-SEO Teknikleri Nelerdir?

Anti-SEO Nedir, En Sık Maruz Kalınan Anti-SEO Teknikleri Nelerdir?

Web sitenize etik olmayan amaçlara sahip dış aktörler tarafından anti-SEO yapılabilir mi?

Teknik olarak evet.

Böylesi bir durum sitenizin organik arama kaynaklı trafiğini ciddi oranda azaltabilir mi?

O da ne yazık ki evet.

Dolayısıyla olası bir saldırının etkisini göstermesi durumunda, çok uzun bir süre boyunca çok sayıda ziyaretçi, satış ve dönüşüm fırsatı kaçırabilirsiniz. Dahası sitenizi eski hale getirmek için de hayli çaba sarf etmeniz gerekecektir.

 

Anti-SEO Nedir?

Anti-SEO her bakımdan para, zaman ve itibar kaybetmenize neden olabilecek ve hatta hukuki olarak takip edilmesini bile gerektirecek kötü amaçlı, etik olmayan bir dijital pazarlama tekniğidir.

Bu teknikteki nihai amaç; hedef web sitesinin arama motorlarında, hedef anahtar kelimelerde alt sıralara ve arka sayfalara düşmesini sağlamaktır. Bu nedenle sonuçlardaki görünürlüğü azalacak olan hedef site, organik trafik bakımından ciddi bir darbe yiyecektir.

Saldırıyı yapanların tespitinin zor olması, saldırganların anonim kalmasını sağlayacak paravan yöntemlerin mevcut olması da işleri zorlaştırmaktadır.

Her ne kadar Google anti-SEO saldırılarını tespit etmeye yönelik tedbirler geliştirmiş olsa da, etik dışı amaçlara sahip kişiler tarafından her geçen gün daha farklı yöntemler deneniyor.

Can sıkıcı bir gerçek olsa bile, Fiverr, Freelancer.com gibi sitelerde bu işi yapan onlarca kişiye ulaşmak mümkün.

Sitenize bir saldırı yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilk önce sıkça maruz kalınan anti-SEO tekniklerini bilmeniz gerekir. Şimdi yazımızın devamında bunlara kısaca değineceğiz.

 

Sitenize Ne Tür Anti-SEO Saldırıları Gerçekleşebilir?

Web Sitenin Hacklenmesi

Sitenizin anti-SEO amacıyla hack edilmesi en dramatik saldırı türlerinden biridir.

Web site içeriğinizin değiştirilmesi, site hızınızı aşırı biçimde yavaşlatan kodların eklenmesi, ziyaretçilerin verilerini çalmaya çalışan kötücül yazılımların devreye sokulması, robots.txt dosyasının değiştirilmesi, sitenin offline duruma getirilmesi, cloaking yapılması, kopya içeriklerle binlerce yeni web sayfanın oluşturulması, sayfaların url yapısının bozulması, farklı domain adreslerine yönlendirmeler yapılması gibi muhtelif yollarla sitenize anti-SEO saldırısı yapılabilir.

Böylesi bir durumda da Google tarafından cezalandırlabilir ve durum daha ciddi boyutlara ulaşırsa sandbox’a bile gönderilebilirsiniz.

Sitenizde sizin gözle görebileceğiniz değişiklikler yapmadan da yukarıdaki işlemleri yapmak mümkün. Sitenizi hackleyen kişilerin yeteneği ve insafına kalmış bir durum.

 

Aşırı Sayıda Spam Backlink Alınması

Siteniz hack edilmese dahi kalitesiz, alakadar olmayan, spam ve kötü amaçlı sitelerden kısa sürede yüzlerce, hatta binlerce backlink alarak anti-SEO saldırısına maruz kalabilirsiniz

Gelen aşırı sayıdaki backlinklerde anchor metin olarak Viagra, poker gibi alakadar olmayan, riskli, rahatsız edici, müstehcen anahtar kelimelerin geçmesi de saldırının gücünü pekiştirecektir.

Spam backlink yöntemiyle ilgili hazırladığımız detaylı bir makele ilerleyen günlerde yayımlanacaktır.

 

En İyi Backlinklerinizin Kaldırılması

Sitenizin organik arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlayan backlinklerin bir bir kaldırılması da elinizi çok zayıflatacak bir anti-SEO hamlesidir.

Size backlink veren sitelerin bir şekilde ele geçirilmesi veya web yöneticileriyle temas edilip size gelen backlinklerin kaldırılması suretiyle bu saldırıyı gerçekleştirmek mümkün.

Bu kişiler örneğin, sizin isminizi ve domain adresinizi taklit ederek sizin adınıza ilgili sitelerin yöneticilerinden linklerin kaldırmasını isteyebilir ya da bu sitelere para, link değişimi, trafik ve benzeri tekliflerde bulunarak linklerin kaldırılmasını talep edebilirler.

Yine link verecek alternatif bir kaynak önerebilirler. Hatta backlink veren siteye bir anti-SEO ve hack tehditinde bile bulunabilirler.

 

İtibar Saldırılarının Yapılması

Sitenize gelen (ya da onu arayan) ziyaretçilerle aranızın açılmasını sağlayacak her türlü çalışma itibar saldırıları grubuna dahil edilebilir.

Markanız adına sahte sosyal profillerinin açılması ve bu profiller üzerinden takipçilere hakaretler edilmesi. Yanıltıcı ve yalan söylemlerde bulunulması. Destek talebinde bulunan takipçilere virüslü bağlantıların gönderilmesi, email veritabanınızın çalınıp sizin adınıza kötü amaçlı mailing kampanyalarının yapılması ve daha birçok yönteme itibar saldırılarından başvurulabilir.

Bunun ötesinde, sitenizin domain adı taklit edilerek kopya bir site oluşturulabilir ve buradan kullanıcı bilgilerin çalınması, sahte siparişlerin verilmesi gibi kötü amaçlı eylemlerin gerçekleşmesi sağlanabilir. Bu sitelerde uygunsuz fotoğraflar yer alabilir.

Email, telefon numarası gibi kullanıcı bilgilerinin sizin isminiz kullanılarak spamming yapan gruplara satılması ve ziyaretçilerin her gün yüzlerce spam email ve sms almaları da olası senaryolardan biri.

Her halükarda böylesi tuzaklara kanabilecek ya da böylesin tuzakların mağduru olabilecek ziyaretçileriniz ve potansiyel müşteri adaylarınız tüm yaşananlardan dolayı sizi sorumlu tutacaktır. Bahsi geçen bir durumda itibarınız ve marka değerinizin ne denli sarsılabileceğini tahmin edebilirsiniz.

 

Sitenize anti-SEO yapıldığından mı şüpheleniyorsunuz? Organik arama trafiğinizde son dönemde anormal düşüşler mi var? SEO danışmanlığı hizmetimiz için info@b4mind.com adresinden hemen bilgi alabilirsiniz!

Yorum yok

Yorum Yaz