Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Görsellerinizle Sınırsız Backlink Kazanamanın Yolları

Görsellerinizle Sınırsız Backlink Kazanamanın Yolları

Link inşası için görsellerden faydalanmak birçok firmanın SEO yaparken kullandığı yöntemlerden biridir. Hedef kitlenize görsel açıdan çekici ve ikna edici imajlarla ulaşmak, mesajınızı iletmek açısından son derece etkilidir.

Backlink üretmek amacıyla çok farklı boyut ve formatlarda görseller hazırlamanız mümkün. SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak görsel türleri şunlardır:

Infografik, Çizim/İllüstrasyon, Fotoğraf, Caps ve GIF

 

Görsellerle Nasıl Backlink Elde Edilir?

Kaliteli İmajlar

İlk önce başarılı bir link inşa kampanyası oluşturmak için mükemmel içeriklere sahip olmanız lazım. Çok kaliteli görsel içerikler olmadan pozitif bir tepki almanız oldukça güç. Link verilebilir bir niteliğe sahip olması için içeriğinizin anlattığınız konuyla doğrudan alakalı, bilgilendirici, ilgi çekici olması gerekir.

Diğer blogcuların kendi içeriklerinde kullanırken yararlanacağı imajınızı kullanırken sitenize link vermesini rica edebilirsiniz.

Tersine Görsel Arama

Hazırladığınız görselleri, Google Image Search veya Tinypic ile, zaman zaman tersine görsel aratarak başka sitelerde kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer kullanılmışsa görselinizi kullanan sitenin yöneticisinden, kendi sitenize bir referans linki vermesini kibarca isteyebilirsiniz.

Infografik

Dijital çağın en değerli rekabet avantajı bilgidir. Bu sebeple, hangi konu alanına dair olursa olsun hazırlayacağınız infografikler şüphesiz diğer yayıncıların, sosyal mecranın, profesyonel ağınızın, araştırmacıların ve hatta rakiplerinizin ilgisini çekecektir.

Profesyonel infografikler hazırlayarak referans verilir olabilirsiniz. İnfografiğinizi sitenizde yayınladıktan sonra diğer blogcuların ve yayıncıların dikkatine sosyal medyayı kullanarak sunabilirsiniz. İnfografik dizinlerine hazırladığınız infografiği ekleyebilir, hatta sektörünüzle ilgili otorite sitelerde yayınlatabilirsiniz.

Çalışmanızı kullanacak sitelerin kaynak olarak sizi göstermesi backlink inşası için edineceğiniz en büyük kazanım olacaktır.

Capsler

Toplumsal hafızada kolaylıkla yer edinen, popüler kültürden beslenen ve katılımcı sözlüklerde milyonlarca insana ulaşan capsler hazırlamak, sektörünüz ve marka imajınız el veriyorsa, kullanabileceğiniz bir başka backlink üretme yöntemidir. Hazırladığınız capsleri yayınladıktan sonra belli popüleriteye ulaştığına inandığınız zaman, tıpkı ikinci yöntemde anlatıldığı gibi, tersine görsel araması yaparak kimlerin capsinizi kullandığını belirleyebilirsiniz.

Misafir Blog Yazısı

Misafir blog yazarlığı son derece popüler bir uygulamadır. Başkaları için hazırladığınız her makalede mutlaka en az bir görsel olacağından, o makaleyle uyumlu, telif hakkı size ait olan bir görsel kullanarak, yazınızı yayınlattağınız siteden kendi işletmenizin sitesine backlink alabilirsiniz.

Pin Butonu

Sitenizde yayınladığınız tüm görsellerin tek tıklamayla Pinterest’te paylaşılır olması da size otomatik olarak backlink sağlayacaktır. Görselin üzerine gelindiğinde bir “pin it” butonunun çıkması için şunun gibi basit bir eklentiye sahip olmanız yeterli olacaktır.

Gifler

Tumblr’dan sonra Twitter ve Facebook’un da GIF formatında hareketli görselleri desteklemesi GIF’i çok daha tercih edilir kıldı. Makale içeriklerinizde GIF görseller kullanmak bir başka backlink kazanma yolu olarak göz önünde bulundurulabilir.

Türkiye’de pek yaygın olmasa da yayıncıların ücretsiz faydalanabileceği görsel dizinleri veya görsel imleme siteleri de bir başka yol olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç

Netice olarak, sınırsız sayıda backlink kazanmak için, başka içerik yayıncılarının kullanabileceğine inandığınız görseller üretmeniz gerekir. Popüler bir konuda infografik hazırlayarak, haber niteliği taşıyan fotoğraflar yayınlayarak, göz alıcı veya hikayesi olan fotoğraflar paylaşarak (ve daha birçok şekilde) bunu başarabilirsiniz. Biraz beyin jimnastiği yaparak, başkalarının sizin görsellerinizi nasıl kullanacağına dair çok daha başka fikirler bulabilirsiniz.

SEO çalışmalarınız için profesyonel desteğe mi ihtiyacınız var? Göz alıcı görseller oluşturmak için yaratıcı çalışmalar mı lazım? B4Mind’a danışın!

Lütfen görüş ve önerilerinizi yorum yazarak belirmeyi unutmayın.

Yorum yok

Yorum Yaz