Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Markalaşma Süreci Nedir?

Markalaşma Süreci Nedir?

Marka bütünlüğü, işletme hedeflerine erişilirken, aynı zamanda arzu edilen marka imajına sahip olunan ve markalaşma sürecindeki nihai noktadır. Bu nokta; müşterilerinizin, çalışanlarınızın, ortaklarınızın ve pazarın kim olduğunuza ve ne söylediğinize %100 inandığı, sizi anladığı ve deneyimlediği noktadır.

1- Marka Stratejisi İşletmenizin Nihai Stratejisidir

Marka kim olduğunuz, ne söylediğiniz, neler vaat ettiğiniz ve tüm bunları nasıl söylediğinizin bütünüdür.  B2B ve B2C satın alma kararlarının %78’i, başkalarının şirketler hakkındaki algısına ve sunduğu deneyimegöre gerçekleşiyor.(Kaynak: Keller Fay, Talk Track Report)

2- Gerçek Markalaşma Farklı Şeyler Söylemek Değil, Farklı Olmaktır

Negatif bir ekonomide bile tüketiciler için müşteri deneyimi yüksek önceliklidir. Tüketiciler %60 sıklıkla veya her zaman daha iyi bir müşteri deneyimi olması durumunda daha fazla harcama yapıyor. (Kaynak: Customer Experience Impact Report, Harris Interactive)

Marka bütünleşmesinin üç temel basamağı: İletişim markalaşması, deneyim markalaşması ve kültür markalaşmasıdır. Üçüncü aşamaya gelmek, markadan azami kar ve işletme performansı elde etmenin sonucudur.

3- Marka İmajınızı Bildiğinizi İddia Ediyorsanız Muhtemelen Yanılıyorsunuzdur

Marka imajını anlamak için önce müşterileri anlamak ve onlardan gelen geri bildirimleri iyi analiz etmek gerekir. Markaların %98’inin müşteri geri bildirimlerini almaya kaynak ve vakit ayırmasına karşın sadece %8’i aktif olarak bu bildirimlerin üzerine politikalar üretiyor. (Kaynak: Market Tools Inc.) Müşterilerinizin hakkınızda neler düşündüğünü anlamak için yalnızca online anketler, telefon görüşmeleri yapmak yetmez. Ulaşılan verilerden harekete geçirici sonuçlara ulaşmak gerekir.

Mutsuz müşterilerin %91’i işletmenizle yeniden çalışmaya devam etmeyecektir. (Kaynak: Lee Resource Inc.)Bu sebeple müşteri deneyiminin üzerinde özel olarak durmak gerekir.

Müşteri Deneyimi İndeksine Etki Eden Faktörler:

  1. Başkalarına tavsiye etme ihtimali,
  2. Genel performans hakkındaki tatmin,
  3. Markayı yeniden tercih etme ihtimali,
  4. Satın almaya devam etme durumu.

 

4- Hatalı Pazarlama ve Reklam Stratejisi Markanızın Sonu Olabilir

Doğru pazarlama iletişimi yapmanın ilk adımı dürüst olmaktır. Mükemmel reklamlar ve olağanüstü pazarlama kampanyaları müşteri tabanında şüphe uyandırabilir. Bundan dolayı sorumlu bir pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Her daim söylediğimizi yapmalı ve yaptığımızı söylemeliyiz.

“Harika bir kampanya kötü bir ürünün daha hızlı batmasına yol açar. Çünkü kötü bir ürün olduğunu daha fazla insan duymuş olacaktır.” – Bill Bernbach

5-  Davranış ve Deneyimler Görünmezi Görünür Kılar

Markanız, markalı bir deneyim sunmanın nihai sonucudur. Kötü müşteri deneyimi markanız için büyük risktir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin %86’sı kötü müşteri deneyimiyle karşılaşması durumunda başka bir marka tercih etmektedir. Bu sayı 2006’da %59 idi. Müşterileriniz sizden her geçen gün mükemmele daha yakın bir deneyim sunmanızı talep ediyor.

Müşterilerinize nasıl davrandığınız ve onların nasıl deneyimler elde ettiği, özde soyut olan markayı, görünmezi, görünür kılar.

Sonuç

  1. İşletme stratejinizin omurgasını marka stratejisi oluşturur.
  2. Markalaşma, müşteri algısındaki pozitif iyileştirmelerin bütünüdür.
  3. Marka bütünlüğü, zihinlerde arzu ettiğiniz konumda olma (soyut) ve arzu ettiğiniz neticeleri almanın (somut) toplamıdır.
  4. Başarılı marka deneyiminin özünde güven ve sadakat duygusu yatar.
  5. Tatmin etmeyen müşteri deneyimi markanızın en büyük düşmanıdır.

 

Markalaşma sürecinde girişimcilerin karşısına çıkacak temel noktalara değindik. Marka nedir? Markalaşma neden önemlidir? Marka yönetiminde nelere dikkat etmek gerekir? Marka pazarlaması nasıl yapılır? Tüm bu temel sorulara cevap bulmak için Marka Danışmanlık Rehberimize mutlaka göz atın!

Markalaşma sürecinde sıfırdan bir marka yaratma ve efektif bir pazarlama iletişimi stratejisi geliştirmede profesyonel bir destek almak için B4Mind Marka Danışmanlığı’na başvurabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum Yaz