Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Nöro-pazarlamanın 7 Ana Faydası

Nöro-pazarlamanın 7 Ana Faydası

Neden nöro-pazarlama araştırmasının pahalı ve karmaşıklık içeren ekstra zahmetine katlanacaksınız? Neden sadece anket veya odak grupları gibi geleneksel pazar araştırmasını yöntemlerinden birini kullanmıyorsunuz?

Nöro-pazarlama endüstrisinde çalışmış; tüm sektörlerde ve kıtalarda yüzlerce araştırmalar gerçekleştirmiş profesyonellere göre nöropazarlamanın markalar için 7 ana faydası bulunmaktadır. İşte, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla nöropazarlamanın, onu pazarlama stratejinize dahil etmeyi düşünmenizi sağlayacak artıları:

  1. Taze bakış açıları sağlar

Pazarlamacılar ve reklamcılar, yeni düşünce ve yeni bakış açılarından etkilenirler. Nöro-pazarlama geleneksel araştırma ile çok farklı bir bakış açısı taşıdığından dolayı bunları sağlar. Örneğin, tasarımın (basılı reklamlar gibi) ve videoların (TV ve internet reklamları gibi) insanların dikkati, duyguları ve hafıza tepkilerine olan düşük etkileri ölçebilir. Birçok tasarımcı ve yaratıcı kişi genellikle oluşturdukları şeyin yüksek seviyedeki etkilerine bakarken, nöro-pazarlamacılar daha granül önerilere odaklanabilir. Bunlar arasında tasarımın nasıl daha iyi dikkat çekebileceği, reklamın kilit bilgilerinin daha fazla akılda kalması için nasıl düzenlenebileceği ve ürün, hizmet, reklam veya paket içerisinde tasarımın belirli öğelerinin nasıl duygusal katılımı yönlendirebileceği hakkına öngörüler yer almaktadır.

  1. Duygusal ve bilinçaltında olan tepkileri ortaya çıkarır

Ortalama bir günde çoğumuz farklı duygular arasında bir yolculuğa çıkarız. Bunların bazıları hızlı ve geçici olabileceği gibi bazıları kalıcıdır ama bunları nadiren fark ederiz. Fakat bu duygular ve hisler, satın alma kararımız gibi davranışlarımızı etkiler. Nöro-pazarlama yöntemleri, soru sormanın yapamayacağı şekilde duygusal tepkilerimizi tetikleyen konulara açığa çıkarmaya yardımcı olabilir.

  1. Ortak ölçeklerin ölçümünü sağlar

Tüketiciler, duygusal tepkilerini veya reklamın onlarda uyandırdığı hissi bilinçli olarak tanımlasa veya puanlasa bile bunu yapma şekilleri arasında büyük farklılıklar olacaktır. Bir örneklem üzerinde farklı insanların cevaplarını toplarsanız, farkında olmadan abarttıklarını veya küçük gördüklerini anlayamazsınız. Bu değişimlerin bazıları büyük örneklemlerde verilerin ortalamasının alınmasıyla kaybolmaktadır. Yine de insanların hislerini ölçeklendirmesi doğal olmayan bir uygulamadır ve bunu doğru olarak yapmaları pek mümkün değildir. Sorun, kültürler arası sonuçları karşılaştırmakla karıştırılıyor. Burada ise ifade farklılıklarının daha fazla değişim olduğu anlamı gösteriliyor.

  1. İnsanların hatırlayamadıkları kısa tepkileri ölçer

TV reklama izleme gibi zaman içerisinde değişen deneyimler üzerinde çalışıldığında, nöro ölçümler gerçek zamanlı olarak anlık tepkileri yakalayabilirler. Bu sadece reklamın nasıl düzenleneceği konusunda değerli teşhis bilgileri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda geleneksel soru tabanlı yöntemlerin cevaplamasının imkansız olduğu sorulara da yanıt bulur. Bunun temel nedeni ise:

  1. İnsanlara bir şey hakkında ne hissettiklerini sormak hissi değiştirebilir

Işığın parladığını durumlar meydana gelen bazı kimyasal reaksiyonlar ve hücre değişimleri gibi hisler üzerine bilincimizin farkındalığı da hissi değiştirebilir. İnsanlara bir şey hakkında nasıl hissettiklerini ifade etmelerini istemeye başladığını anda bu hisler değişir ve mantıksal bir temele oturur. Bu nedenle de orijinal saf tepkiyi elde edemezsiniz.

  1. Hazırlama etkilerinin ölçülmesi

İster poster olsun ister logo veya paket, bir şeye baktığımız zaman, zihnimizde ilişkili fikirleri harekete geçirir. Nöro-bilimciler buna etki hazırlama adını verirler. Nöro tekniklerin ölçebildiği bu fikirlerin bazıları, reklam veya logonun bizde tetikleyebileceği duygu ve kavramlarla ilişkilidir. Bazıları, genellikle bilinçli farkındalığımız olmadan, bizde amaçları etkinleştirir. Örneğin kendinize pahalı bir şey alma isteği günün başlarında lüks bir markanın posterini gördüğünüz için tetiklenmiş olabilir.

  1. Yukarı ölçeklenebilir

Deneyimli ve yetenekli pazar araştırmacıları bu zorlukların bazılarını insanların söylediklerindeki satır aralarını okuyarak ve dikkatli bir şekilde soru sorarak atlatabilecekleri gibi söz konusu bu kişilerden çok fazla yoktur. Nöro-pazarlama, şirketlerin karşılaştırma yöntemleri genellikle uluslararası seviyede yukarı ölçeklenebileceği ve karşılaştırılabilir sonuçlar elde edecekleri araştırma yöntemleri sunar.

Neler düşünüyorsunuz? Soru ve görüşlerinizi lütfen info@b4mind.com’dan bize iletiniz. Bu yazı B4Mind Marka Danışmanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Paylaş
Yorum yok

Yorum Yaz