Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Dijital Pazarlama İletişimi Yapmaya Gerçekten Mecbur Muyuz?

Dijital Pazarlama İletişimi Yapmaya Gerçekten Mecbur Muyuz?

Tüketicilerin %48’i ilgilendiği ürün ve hizmetler hakkında bilgi toplamaya başlarken arama motorlarına başvuruyor. %33’ü ise öğrenmek istediklerini doğrudan marka web sitelerinde sorguluyor. Dahası, tüketicilerin dörtte biri bu sorgulamaları mobil cihazlarından gerçekleştiriyor. (Kaynak: Marketo – Digital Marketing 101)

Dijital pazarlamayı bir mecburiyet haline getiren dinamikleri iyi anlayabilmek için, bugünün yeni tüketicisini anlamamız lazım.

Yeni Tüketici

Bugünün yeni tüketicisi, çok kanallı ve çok cihazlı tüketicilerdir. Dükkanınıza adım atmadan, herhangi bir satış temsilcinizle görüşmeden önce sizinle ilgili bir fikir edinir.

Yeni tüketicinin elinde sizin hakkınızda, ürünleriniz, fiyat politikanız, kampanyalarınız, sektörünüz, rakipleriniz hakkında bolca bilgi kaynağı vardır.

Yeni tüketici saniyeler içinde ürün kalitenizi, stok durumunuzu ve fiyatlarınızı öğrenebilir. Yalnızca sizin sitenizde mevcut olan bilgilerle yetinmeyip çok farklı kaynaklardan (örneğin memnun edemediğiniz bir müşterinin bloğundan, ürün tanıtımı yapan bir Youtuber’dan…) asimetrik bilgilere de ulaşabilir.

Yeni tüketicinin karşısında, bilgi ve enformasyon noktasında şirketlerin eskisi gibi bir avantajı kalmadı.

Dijital Pazarlama Nedir?

Markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizin, online medya kanallarının pozitif kanaat oluşturmak fonksiyonundan yararlanarak, onaylanması ve desteklenmesine dijital pazarlama denir.

Temel olarak dijital pazarlama; satışları destekler, marka algısını geliştirir ve müşteri sadakatine büyük katkıda bulunur.

Etkileşim Pazarlaması

Dijital pazarlama iletişimi yapmak, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle online kanallar üzerinden anlamlı etkileşimler yapmaktır. Bu yönden baktığımızda dijital pazarlamayı, etkileşim pazarlaması olarak da tanımlayabiliriz.

Etkileşim pazarlaması yeni tüketiciye şöyle yaklaşır:

 1. Tüketici sadece bir müşteri değil, aynı zamanda bireydir,
 2. Hakkında yeterince bilgi sahibi olmak gerekir (meslek, hobiler, deneyimler…),
 3. Tüm kanallar ve cihazlar üzerinden erişebilmek gerekir,
 4. Anlamlı etkileşimlerle müşteri yolculuğunda bir sonraki seviyeye taşınmalıdır,
 5. Müşteri yolculuğu satıştan sonra da devam eder,
 6. Tüketicinin çevrimiçi ve çevrimdışı en çok zaman harcadığı yerler bilinmelidir.

 

Etkileşim Pazarlamasına Dijital Unsurlarının Eklenmesi

Kabul etmek gerekir ki bu süreç son derece teknik bir süreçtir. Tüketicinin bireysel davranışlarının online olarak sürekli izlenmesini gerektirir. Tüketicinin daha önce yaptığı satın almalar, aramalar, sayfa görüntülemeleri ve buna benzer her türlü istihbari bilgi toplanmalıdır. Müşteri tarafından baktığımızda kulağa biraz korkutucu gibi gelse de doğru mesajı doğru kişiye iletmek için yapılması gereken bu.

Demografik veriler yeterli olmayabilir. Benzer demografik arka plandan gelen kişilerin çok farklı eğilim ve tercihleri olabilir. Aynı şehirde yaşamak, aynı yaş grubundan olmak, aynı cinsiyetten, aynı milliyetten olmak kıymetli verilerdir fakat tek başına yetersizdir.

Artık büyük markalar tarafından micro-segmentasyon tercih edilmektedir. İşte, dijital pazarlama kanalları markalara micro-segmentasyon yapabilme imkanı sağlar.

Evet, doğru anda, doğru kişiye, doğru mesajı iletmek çevrimdışı kanallardan da mümkündür. Fakat bunu yüksek bir randıman ve sürdürülebilir bir performansla maksimize etmek için dijitalden başka çaremiz yok.

Müşterilerimizin daha mutlu, daha memnun olabilmesi; markamızla daha sıcak, uzun vadeli ve sadakat temelli bir marka bağı kurabilmesi bu sayede imkan dahilindedir.

Bir başka deyişle, tutarlı bir pazarlama iletişimi müşterilerimizle online kanallar üzerinden bir bağ kurmamızı sağlayacak ve bu da onların sadece fayda temelli düşünmesine değil, aynı zamanda değer odaklı olmalarına ve markanın ifade ettiği anlam bakımından markaya bağlanmalarına sebep olacaktır.

Biraz daha basitleştirirsek, müşterileriniz ile sizi marka değerleriniz birleştirecektir.

Dijital pazarlama iletişimi, zamandan ve mekandan bağımsız olarak bütün müşterilerinizle böylesine bir bağı inşa etmeye olanak tanımaktadır.

Dijital pazarlama iletişimi yapmaya bu yüzden mecburuz.

Dijital pazarlama ile etkileşimleri katlayabilmek için bazı sıkça başvurulan yollar:

 1. PPC reklamlar,
 2. Yeniden pazarlama,
 3. Arama motoru optimizasyonu (SEO),
 4. Mobil uygulamalar ve reklamlar,
 5. Kişiselleştirme.

 

Markanızın online medya kanallarındaki serüveninde güvenilir bir rotaya mı ihtiyacınız var?

B4Mind Marka Danışmanlığı olarak dijital pazarlama iletişimiyle alakalı merak ettiğiniz herşeyi bize info@b4mind.com adresinden veya +90 212 263 63 77 nolu telefon numarasından sorabilirsiniz!

Yorum yok

Yorum Yaz