Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Şişli, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Hangi Araçlar Tercih Edilmektedir?

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Hangi Araçlar Tercih Edilmektedir?

Sosyal medya yönetimi, özellikle hesap sayısı arttıkça zorlaşan bir süreçtir. Bu süreci kolaylaştıran ve daha profesyonel biçimde idare etmemize yardımcı olan çok sayıda ücretli ve ücretsiz araç var. Neyse ki bu araçlarla hem zamandan kazanabiliyoruz hem de pazarlama bütçemizi sarsmadan kampanyalar düzenleyebiliyoruz.

Hootsuite, sosyal medya aracı dendiğinde akla ilk gelen araçlardandır. Burada ücretsiz bir hesap açarak sosyal medya hesaplarınızı bağlayabilir ve tek bir ara yüz üzerinden paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Yalnızca bu da değil, gönderilerinizi ileriye dönük olarak zamanlayabilir ve gönderi performansınızı daha profesyonel bir raporlama ile analiz edebilirsiniz.

Hootsuite aracına benzer olarak Bufferda son derece etkili bir sosyal medya yönetim (dashboard) aracıdır. Buffer aracına da ücretsiz üye olabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Linkedin hesaplarınızı bağlayıp Hootsuite’te yaptığınıza benzer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hootsuite’ten tek farkı kullanımının daha kolay ve ara yüzün daha sade olması.

Eğer çok sayıda Twitter hesabınız varsa, tüm bunları tek bir elden yönetmenizi sağlayacak ücretsiz ve en başarılı araç Twitter’ın resmi aracı olan Tweetdeck’tir. Kendinize bir deck hesabı kurarak tek yerden tüm profillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Web sitenize gelen sosyal medya trafiğini ölçümlemek için kullanabileceğiniz en iyi araç da Google Analytics’tir.

Sosyal medya otomasyonu için IFTTT harika bir çözümdür. URL kısaltmak için Bit.ly, influencer bulmak için Buzzsumo, analiz ve veri bulmak içinse Social Bakers topluluk yöneticilerinin çok işine yaramaktadır.

Sosyal medya araçları her yönden hayatımızı kolaylaştırmaya yarıyor. Elbette bu araçlar yazımızda bahsettiğimizden çok daha fazla. Hele ki ücretli araçlarla beraber yüzlerce alternatifli bir tablo ortaya çıkıyor.

Her ne kadar spesifik olarak bazı araçları öne çıkarsak da her şirketin veya ajansı kendine ait ihtiyaçlarını karşılayacak farklı farklı sosyal medya araçları vardır.

Analiz ve veri üzerine yoğunlaşan stratejistler için başka, monitoring yapmak isteyen pazar araştırmacıları için başka, çok sayıda hesabı aynı anda yönetmek isteyecek hesap yöneticisi için başka, sosyal medya yarışmaları düzenlemek isteyecek topluluk yöneticisi için başka araçlara ihtiyaç duyulur.

Aslında hiçbir sosyal medya aracımükemmelen tüm sosyal medya iletişim ve yönetim ihtiyaçlarını karşılayamaz. O sebepledir ki kendi en iyinizi kendinizin keşfetmesi gerekir. Biz burada çok geniş düzlemde kabul görmüş ve işlevselliği ispat edilmiş bazı araçlara değindik. Yüzlercesine daha değinebilirdik. Dilerseniz, bu konuya da ucundan dokunabiliriz.

Pazarlama teknolojileri insan aklının sınırlarını zorlayacak şekilde, olağanüstü bir hızla gelişmeye devam ediyor.

Chief Marketing Technologist adlı blogda her yıl geleneksel olarak yayımlanan Pazarlama Teknolojileri Tablosu bu sektörün boyutunu ve potansiyelini gözler önüne seriyor. Bu tabloya göre sadece sosyal medya pazarlaması ve monitoring için kullanılabilecek 300 civarında araç var.

Büyük resme bakarsak şunu görüyoruz. 2011’de 150 pazarlama yazılımı firması varken 2019 itibariyle bu sayı 7 bini aşmış durumda. Aralarında ücretsiz ya da kısıtlı kullanımlı olanlar olsa da bu araçların büyük bir çoğunluğunun ücretli olduğunu görüyoruz.

Hal böyle olunca dijital pazarlama süreçlerinde en doğru yazılımı bulmak tamamen size kalmış durumda. Yazılım veya araç bulmak da yetmiyor. Bu araçları doğru biçimde kuracak, planlayacak, işleyecek ve analiz edecek uzmanların da olması lazım.

Böylesi uzmanlar hem bilgisayar teknolojilerine hem de pazarlama bilimine aşina olmak zorundadır. Bu da yetmez, yazılımlara ait dökümantasyonu kendi dilinden (genellikle İngilizce) doğrudan okumak, anlamak ve kampanyalara uygulamak durumundadır. Problem olduğunda destek ekipleriyle kendi dillerinde konuşmak ve yazışmak gerekir.

Sosyal medya yönetiminde profesyonel düşünüp işi bir sosyal medya ajansına delege etmeye ne dersiniz? Hem zamandan kazanmak hem de sosyal ağ kampanyalarınızdan azami yatırım geri dönüşü sağlamak istemez misiniz?

B4Mind Sosyal Medya Ajansı Facebook, Instagram ve Linkedin başta olmak üzere tüm sosyal medya kanallarınızın optimum düzeyde kullanılmasını sağlayacak sosyal medya stratejileri geliştirmektedir!

Detaylı bilgi almak için info@b4mind.com ve www.b4mind.com adreslerinden bize ulaşın.

Yorum yok

Yorum Yaz