Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Yerel İşletmeler İçin Lokal Pazarlama Stratejileri

Yerel İşletmeler İçin Lokal Pazarlama Stratejileri

Lokal pazarlama stratejisi belirlemek yerel işletmeler için hayati öneme sahiptir. Lokal strateji, yerel işletmenizle etrafınızda bulunan daha fazla müşterinin ilgisini çekmek, marka bilinirliği kazanmak, satışları artırmak ve güven inşa etmek için geliştirilir.

LOKAL PAZARLAMANIN TANIMI

Lokal pazarlama, başka bir ifadeyle yerel işletme pazarlaması, özellikle cafe, restoran, bistro, lokanta, butik, ve mağaza gibi yerel işletmelerin yakın çevresindeki insanları hedefleyen pazarlama türüdür. Hedef kitle, geniş kitleler değil sadece belli bir bölgenin etrafındaki insanlardır.

Bu yazıda, yerel markaların uygulayabileceği çevrimiçi ve çevrimdışı  lokal pazarlama stratejilerine değinip, lokasyon bazlı servisler üzerinde duracağız.

BAŞLARKEN

Markamız için herhangi bir strateji çizmeden önce, bu blogda her zaman değindiğimiz gibi şu üç noktayı mutlaka netleştirmek gerekir. 1- Potansiyel müşterileriniz kim? 2- Yaş, demografi, davranış, beklenti, gelir vb. kriterlere göre potansiyel müşterilerinizi kaç gruba ayırabilirsiniz? 3- Rakipleriniz neler yapıyor?

Çizeceğimiz stratejinin ışığında geliştirilecek eylem planının başarılı olabilmesi için ilk önce yukarıdaki sorular etraflıca yanıtlanmalıdır.

ÇEVRİMDIŞI LOKAL PAZARLAMA

Yerel işletmenizin etrafındaki, yılın belli dönemlerinde ya da farklı zamanlarında insanların yoğun ilgisini çeken yerel, ulusal ya da uluslararası etkinliklerin listesini ve tarihlerini çıkarın. Bu tarz aktivitelere katılan yerel halkla işletmeniz arasında çeşitli yöntemlerle özel bağlar kurabilirsiniz.

 1. Lokal etkinliklere sponsor olun. Yerel spor kulüplerine, yerel festivallere, okuma gruplarına, sinema topluluklarına, el işi, dikiş, nakışçılara, dernek etkinliklerine, yerel tiyatro gruplarına, altyapı futbolcularına ve bunun gibi birçok spor, sanat, kültür etkinliklerine destek vererek yerel topluluğunuzun üzerinde son derece pozitif etki bırakabilirsiniz.
 2. Koruma, geliştirme, mücadele derneklerine katkı yapın. Bu derneklerin kendi iletişim kanallarından işletmenizin kendilere olan katkılarını ilan etmesini isteyebilirsiniz.
 3. Hayırsever kuruluşların etkinliklerine bizzat katılın. Ahaliyle beraber yeşillendirmek istediğiniz bölgeye ağaçlar dikin, yazın aşırı sıcaktan veya kışın aşırı soğuktan olumsuz etkilenen hayvanları besleyin, barınaklardaki koşullarını kontrol edin. Denizdeki, nehirdeki, deredeki plastik şişeleri toplayın…
 4. Kendiniz bir etkinlik düzenleyin. Tüm ahaliyi ilgilendirecek bir konuda daha önce ilan edip, tanıtımlarını yaptığınız etkinlikler düzenleyin. Bu etkinlikler panel, forum, sergi, gösteri, konser vb. olabilir. Sosyal ağlar üzerinden ücretsiz canlı yayın araçlarını kullanarak daha geniş kitlelere erişin.
 5. Bölgedeki öğrencilere, şehit yakınlarına, gazilere, çocuklara veya yaşlılara özel indirim yapın.

 

ÇEVRİMİÇİ LOKAL PAZARLAMA

Online mecralarda başvurulabilecek lokal pazarlama yöntemleri:

 1. Arama motorlarının haritalarına işletme kaydınızı yapın,
 2. Online kent/firma rehberlerine işletmenizi ekleyin,
 3. Yerel bloglara misafir yazar olun,
 4. Yerel blogcuların sizinle röportaj yapmalarını sağlayın,
 5. Facebook gibi sosyal ağlardaki kasaba, ilçe, bölge, şehir topluluklarına katılın,
 6. Bir “yerel aktiviteler” blogu oluşturun ve çevrenizdeki insanların ilgisini çekebilecek etkinlikler/konular üzerine düzenli olarak yazın,
 7. Yerel aktiviteler blogunuzda sosyal medya profillerinizi öne çıkarın,
 8. Yerel gazetelerin web sitesine linklerinizi bırakın,
 9. Yerel kitlenin yönettiği forum sitelerine dahil olun,
 10. Müşterilerinizden, kendi web sitelerinden sizin web sitenize bağlantı vermesini isteyin,
 11. İşletmenizle veya kampanyanızla ilgili bir hashtag oluşturun ve dükkanınıza gelen insanlardan bu hashtagle paylaşımlar yapmalarını isteyin,
 12. Lokal monitoring araçlarını kullanarak insanların yerel işletmenizin civarından sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımları (tweetlerini, herkese açık gönderilerini, kullandıkları hashtagleri, fotoğrafları vb.) monitör edin, soru soranları yanıtlayın,
 13. Google Adwords’te işletmeniz gibi bir yer arayanlara daha çabuk erişmek için yer hedeflemeli reklamlar verin,
 14. Benzer biçimde Facebook’tan da sayfanız ve sayfa gönderileriniz için yer hedeflemeli reklamlar verin,
 15. Online değerlendirme sitelerinde işletmenizle ilgili olan yorumları takip edin, gerektiğinde yanıtlayın,
 16. Lokal SEO yapın,
 17. Foursquare, Yelp ve benzer lokasyon bazlı sitelerde yerel işletme hesabı açın,
 18. Yerel işletmenize gelen insanların Foursquare, Yelp, Facebook Places, Instagram gibi lokasyon bazlı sitelerde check-in olmalarını teşvik edin,
 19. İşletmenizde check-in olanları, hashtaglerinizi kullananları ödüllendirin,
 20. Yerel bir sadakat programı oluşturun ve müşterilerinize online kuponlar dağıtın.

 

Ne düşünüyorsunuz? Yerel işletme pazarlaması için başka hangi çevrimiçi ya da çevrimdışı yöntemleri kullanmayı tavsiye ederdiniz? Lütfen görüş ve önerilerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmayı unutmayınız!

Yorum yok

Yorum Yaz