Psikoloji ve pazarlama bilimlerindeki en son bulgulardan yararlanarak, markaların rekabet düzeyi yüksek piyasa şartlarında parlamasına ve 360 derece pazarlama iletişimi yapmasına destek olan butik bir marka danışmanlık ve dijital pazarlama ajansıyız.

Mobil Pazarlama

Google AdWords Yönetimi

Dönüşüm Optimizasyonu

E-Posta Pazarlaması

Online Görünürlük Analizi

Bize Hemen Ulaşabilirsiniz


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve markanıza özel teklifimizi dinlemek için randevu talep edebilirsiniz.

+90 212 263 63 77

info@b4mind.com

Cihannüma Mah., Mehmet Ali Bey Sok. No: 4 D:2 Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

+90 212 263 63 77

Beşiktaş, İstanbul/Türkiye

Yukarı

Markalar İçin Twitter Pazarlama Stratejileri (2018)

Markalar İçin Twitter Pazarlama Stratejileri (2018)

Çoğu marka için sosyal medya pazarlamasıFacebook ve Twitter ile başlamıştır. Gerçekten de bu iki mecra, sosyal medya kavramını benimsememizde ve gündelik alışkanlık kazanmamızda büyük rol oynamıştır. Fakat son yıllarda işler Twitter için iyi gidiyor sayılmaz. Bir sosyal ağı, dijital pazarlama stratejisi bakımından ele aldığımızda ilk önce sahip olduğu kullanıcı tabanına bakarız. Küresel ölçüde kaç kullanıcı var, yerel ölçüde kaç kullanıcı var? Aylık aktif kullanıcı sayısı kaç? Çünkü yönettiğimiz markalar için bu kanalların yatırım yapılabilir olması şarttır. Sosyal medya optimizasyonu, reklam bütçesi hedeflemeleri ve diğer tanıtım çalışmaları, mecranın yatırım yapılabilir olduğu kararından sonra başlar.

Gerçek şu ki, Twitter kullanıcı tabanı eskisi kadar büyümüyor. 2015’te %7,8 olan büyüme 2020 beklentilerine göre %2’ye düşecek. Kullanıcı tabanındaki duraksamayı şu tabloda net biçimde görmek mümkün. Yine 2015’in son çeyreğinden 2018’in ilk çeyreğine kadar gelirlerinde kayda değer bir artış yok. Son beş senedir azalan oranda olsa bile net zarar veriliyor. Beş senede 2,1 milyar dolar net zarar söz konusu.

TWITTER NEDEN YERİNDE SAYIYOR?

Twitter algoritmalarındaki güncellemelerin olumsuz yansımaları, Twitter’ın politika yapıcılar ve gazeteciler tarafından aşırı kullanımı nedeniyle fazla politize olması, çok fazla yalan ve asılsız haberin kaynağı olması, terör örgütlerinin rahatça hareket ederek istedikleri propagandayı yapabiliyor olmaları, başta Facebook ve Instagram olmak üzere rakip sosyal ağların çok daha proaktif hamleler yapmaları, Twitter’ın botlar, fake hesaplar ve muhtelif üçüncü parti yazılımlarla kolayca manipüle ediliyor olması gibi gerekçeleri alt alta dizmemiz bile bu negatif tabloyu kabaca anlamamıza yeterli.

 

NEDEN TWITTER?

Eski heyecanını kaybetmiş olsa dahi Twitter hala markaların dijital iletişim kanalı tercihlerinde ilk sıralarda yer alan bir yer. Kullanıcı tabanı yeni kullanıcılarla ilk yıllarındaki kadar çok beslenmese de hala dünyada üç yüz milyonun üzerinde, Türkiye’de ise yaklaşık 30 milyon kişiye ulaşmak mümkün. Peki o halde, markalar nasıl bir Twitter stratejisi belirlemeli? Twitter topluluğuna hitap ederken nelere dikkat etmeli? İşte markalar için Twitter pazarlama stratejileri:

 

1- HİKAYENİZİ ANLATIN

Twitter topluluğunu marka mesajınızla etkilemeye başlamanın ilk kuralı iyi bir hikaye anlatıcı olmaktır. Milyarlarca insanı ortak bir paydada buluşturan en önemli özelliklerden biri (belki de birincisi) hikaye dinlemeye ve hikayeyle anlamaya olan genetik yatkınlığımızdır. Evrimsel sürecimizde tabiata daha kolay uyum sağlayabilmek için edindiğimiz bu gerçekliği yadsıyarak gerçekleşen marka stratejileri yeterli tesiri bırakmakta güçlük çekecektir. Hikaye, markanızı anlatmanın sıkıcı olmayan yoludur.

Marka Hikayesi Nasıl Oluşturulur?

Konuyla ilgili daha önce blogumuzda birçok makale yayımlamıştık. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili başlıklardaki makalelere ulaşabilirsiniz: Marka Hikayesine Sahip Olmanın İşletmenize Sağlayacağı Rekabet Avantajları / Hikaye Anlatımı Yöntemiyle Markanızı Oluşturun / Markanızın Hikayesini Paylaşarak Müşterilerinzle Aranızdaki Bağı Güçlendirmenin 10 Yolu / Marka Hikayenizi Dijital Mecralarda Anlatmanın Yolları

 

2- İÇERİK KALİTESİNE ODAKLANIN

Yayın planınızı içerikle doldurmaktan ziyade, nitelikli içeriği yaratmaya odaklanın. Nitelikli içeriği farklı şekillerde tanımlayabiliriz. Fakat en basit tanımı, müşteri tabanınızın ve hedef kitlenizin en çok işine yarayacak, akıllarına takılanları en iyi cevaplayacak ve/veya onları en çok eğlendirecek tarzdaki içeriklerdir. Dolayısıyla kendi müşterilerinize ve hedef kitlenize özgüdür. Daha nitelikli içerikler üretmek için ulaşmak istediğiniz kişileri çok iyi tanımanız gerekir.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması konusunda hazırladığımız şu makaleler de ilginizi çekebilir: İçerik Pazarlaması Nedir, Nasıl Yapılır? / Hedeflendirilmiş İçeriklerle Dönüşüm Kazanmanın 3 Yolu / İçerik Pazarlamasıyla Ziyaretçi Sayımızı Nasıl %450 Artırdık?

 

3- ORJİNAL BİR VERİ VE HABER KAYNAĞI OLUN

Twitter bir bakıma haber demektir. Twitter’ın sloganlarından da bunu anlayabiliriz. Siteye girerken karşımıza çıkan “İşte olup bitenler” ve “Şu anda dünyada neler olup bittiğini gör” mesajları Twitter’a karşı nasıl bir yaklışım geliştirmemiz gerektiğini de anlatmaktadır. Dolayısıyla siz de markanız ve markanızla alakalı konularla ilgili bir haber/veri kaynağı olun. Haber verin veya kendinizin hazırladığı ve haber niteliği taşıyabilecek veriler paylaşın. Burada asıl hedef insanların size atıf verecek nitelikte tweetlere sahip olmanızdır. Daha fazla atıf alınabilir olun.

Nasıl Haber Kaynağı Olunur?

Konuyu ele alan şu yazımız size yardımcı olabilir: Newsjacking Nedir?

 

4- HER FIRSATTA CANLI YAYIN YAPIN

Düzenlediğiniz etkinliklerden canlı yayın yapmak potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecektir. Markanızın daha fazla göz önünde bulunmasına ve hakkında daha fazla konuşulmasına katkı sağlayacaktır. Etkinliğe katılanlarla ropörtajlar yapmak, katılımcılarla markanız arasında yeni bir bağın oluşmasına da katkı sağlayacaktır. Dahası, etkinliğiniz bitse dahi videonuz halen erişilebilir ve izlenebilir olacaktır.

 

5- ANALİTİK VERİLERİYLE PERFORMANSINIZI TEST EDİN VE GELİŞTİRİN

Sosyal medya pazarlaması biraz da deneme yanılmadır. Kendi doğrularınızı kendinizin bulması gerekir. Kullandığınız görselleri, kullandığınız harekete geçirici mesajları, attığınız blog başlıklarını, paylaştığınız içerik formatlarını, paylaştığınız saatleri ve günleri, kullandığınız etiketleri ve daha birçok noktayı kontrollü biçimde test edin. Marka mesajlarınızın Twitter kıvamını bulması için özel olarak çalışın. Unutmayın ki bu planlama, üretim, yayın ve test süreci bir kerelik değildir. Her defasında daha efektif bir süreç yürütün. Marka mesajınızın kişiselleştirilmiş olduğundan ve beklenen dönüşüm hedefine uygunluğundan emin olun.

Analitik verirlere Twitter Analytics’ten, Google Analytics’teki sosyal medya kanalı raporundan ve üçüncü parti Twitter analiz araçlarından ulaşmanız mümkün.

Twitter pazarlaması, sosyal medya pazarlamasının başlıca konularından biridir. Elbette burada değindiğimiz tüm noktalar ayrı ayrı birer yazı konusu olabilir. Fakat zaten bu yazının da amacı detaylara boğmak değil, detayları fark edecek bir bakış açısına sahip olmanızı sağlamaktır.

Twitter pazarlaması noktasında sormak istedikleriniz mi var? Sosyal medya stratejinizi sil baştan oluşturmak mı istiyorsunuz? B4Mind’a ulaşın; akılda kalıcı ve fark yaratan sosyal medya kampanyalarına imza atın! https://b4mind.com / info@b4mind.com

Yorum yok

Yorum Yaz